Пакистан плати за първия си междуправителствен внос на руски петрол в китайски юани. Освен това страната направи още една крачка към изоставянето на щатския долар в международните търговски разплащания.
Reuters съобщи, че сделката е първата между Москва и Исламабад. Освен това пакистанският министър на петрола Мусадик Малик обсъди развитието, което е още едно забележително отклонение от политиката на експортни плащания, която обикновено включва щатския долар.
Усилията за дедоларизация на страните от БРИКС отбелязаха значителен напредък през последните няколко месеца. Всъщност, тъй като блокът продължи да постига напредък в развитието на собствените си валути, той също така се застъпи за използването на няколко национални валути. Факт, който продължава да се реализира и днес.
Пакистан плати първия си междуправителствен внос на руски суров петрол в китайски юани. Освен това промяната на валутните банкноти представлява значителна промяна в разпространението на щатския долар в международен мащаб. По-конкретно в търговските разплащания между страните от БРИКС. Както е видно от няколко търговски споразумения, сключени през последните месеци.
Малик заяви пред Reuters, че сделката включва 100,000 тона петрол, като 45,000 тона „са акостирали на пристанището в Карачи, а останалите са на път“. Освен това в доклада се отбелязва, че сделката позволява на Москва да увеличи търговските си обекти. Русия продължава да увеличава продажбите си в Индия и Китай, поради липсата на продажби на западните пазари след конфликта в Украйна.
Съобщава се, че сделката представлява добра възможност и за Пакистан. По-конкретно, тъй като „нуждите му от финансиране са големи“, суровият петрол от Русия е „нов път“ за страната. От друга страна, сделката допринася значително и за плановете за дедоларизация, приети от блока БРИКС.
Вносът на енергия съставлява по-голямата част от външните плащания на Пакистан. През 2022 г. Исламабад е внесъл 154,000 барела петрол на ден, което е приблизително еднакво с предходната година, сочат данни на аналитичната компания Kpler.
Суровият петрол е доставян предимно от най-големия износител в света Саудитска Арабия, следвана от Обединените арабски емирства. Теоретично 100,000 барела дневно от Русия значително намаляват нуждата на Пакистан от гориво от Близкия изток.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.