Докато нараства приемането на криптовалути в световен мащаб, някои правителства остават скептични към зараждащия се пазар.
Уганда е само една от тези страни, като централната банка на страната пусна ново предупреждение срещу използването на криптовалути.
Според доклад на местна информационна агенция, Банката на Уганда е издала предупреждение срещу криптовалутите. В известие миналия петък директорът на националната платежна система на страната Андрю Кавере разкри, че централната банка не е доволна от популяризирането на услугите за криптовалути в страната, като ги нарича незаконни. Съобщението на Каваре гласи:
Ние също така сме наясно, че такова преобразуване не може да се случи без участието на доставчиците на платежни услуги и/или операторите на платежни системи. Това означава, че Банката на Уганда не е лицензирала институция за продажба на криптовалути или за улесняване на търговията с криптовалути.
Това е в съответствие с официалната позиция на правителството, съобщена от Министерството на финансите, планирането и икономическото развитие през октомври 2019 г.
В известието си Каваре посъветва всички лицензирани доставчици на услуги за плащания, участващи в улесняването на крипто транзакциите, да се откажат от това или да се изправят срещу последствията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн изглежда ‘абсолютно ужасно’ в момента, твърди трейдър
Междувременно, властите не за първи път съветват жителите да се въздържат от извършване на транзакции с криптовалути. През 2019 г. министърът на финансите на страната Матия Касая заяви, че криптовалутите не притежават статут на законно платежно средство в източноафриканската страна, добавяйки, че правителството все още не е одобрило фирма за обслужване на дигитални активи.
В изявление, подобно на предупреждения от други глобални регулатори, скептични към зараждащия се пазар, Касая информира инвеститорите, че тези криптовалути съществуват извън законите на страната. В резултат на това министърът каза, че инвеститорите нямат защита от правителството и рискуват да загубят всичките си пари. Освен това той изрази загриженост, че естеството на криптовалутите ги прави привлекателни за измамници и други престъпни групи.
Въпреки предупрежденията на централната банка, крипто пазарът в Уганда продължава да процъфтява на фона на регулаторната неяснота. По-специално, същото важи и за тяхната западноафриканска съседка Нигерия, чиято централна банка е ограничила останалите банки да улесняват крипто плащанията, но остава една от страните с най-голям обем на търговия с Биткойн (BTC).
Докато правителствата в Уганда и Нигерия остават против криптовалутите, други на континента приемат разривната технология. Например, Централноафриканската република предприе смелата стъпка да приеме Биткойн като законно платежно средство, докато Замбия настоява да се превърне в крипто център.
Въпреки това, приемането на криптовалути в региона и развиващите се икономики не е безпроблемно. Освен структурните опасения, МВФ също продължава да настоява срещу приемането на криптовалути с последните предупреждения до ЦАР относно приемането на Биткойн. Натискът от международния кредитор може лесно да се посочи като един от мотивите за последния ход на Аржентина да ограничи банките да улесняват крипто транзакциите.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.