Комисията по икономическо развитие и услуги за работната сила към Камарата на представителите одобри законопроект, който позволява на щата да инвестира публични средства в дигитални активи.
Ако бъде приет и получи одобрението на губернатора, ще влезе в сила на 7 май 2025 г.
Законопроектът „Blockchain and Digital Innovation Amendments (2nd Sub. H.B. 230)“ напредва в законодателния орган на Юта, след като Аризона настоява за създаване на стратегически резерв за Биткойн. Така Юта става вторият щат, който се е ангажирал с подобна инициатива.
Републиканецът Джордан Теушър, който представи законопроекта, изрази оптимизъм относно лидерството на Юта в областта на блокчейн иновациите, споделяйки:
Юта ще бъде първия щат, който ще приеме този закон, запазвайки лидерството си в сферата на дигиталните иновации.
Преработената версия на законопроекта, представена на 28 януари, намалява разпределението на публичните фондове към дигитални активи от 10% на 5%, за да се ограничи риска от волатилност.
Той също така прецизира разпоредбите за добив на криптовалути, за да осигури повече яснота. Законопроектът бе одобрен от комисията с 8-1-1 гласа и ще бъде преместен за гласуване в цялата Камара на представителите.
Други щати, включително Кентъки и Южна Дакота, също напредват с инициативи за дигиталните активи. В Кентъки републиканецът Ти Джей Робъртс възнамерява да внесе Закон за стратегически резерв в Биткойн, а в Южна Дакота републиканецът Логан Манхарт планира подобно предложение към Камарата на представителите.
Тъй като Биткойн продължава възходящата си тенденция през 2025 г., анализаторите започват да предупреждават, че настоящата фаза на поскъпване може да наближава своя пик.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
В исторически ход Moody’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.