Годишният спад на Биткойн (BTC) остави множество притежатели с нереализирани загуби, включително дългосрочни притежатели (LTH), които държат монетата от поне шест месеца.
Въпреки това, според данни на Glassnode, тази група инвеститори остава бичи настроена към водещия дигитален актив.
Според данните на Glassnode кохортата държи рекордно високо количество Биткойн -13.8 милиона. Групата се счита и за „умни пари“ в екосистемата на Биткойн, тъй като те обикновено акумулират по време на мечи пазари и продават по време на възход.
Дългосрочните инвеститори добавиха около 1 милион BTC към своите притежания през ноември. Това беше така, защото сривът на LUNA през май предизвика значителен спад в цената, който позволи на търговците да акумулират актива. Тези, които купиха Биткойн по онова време, сега са част от тази кохорта, тъй като са държали през последните шест месеца.
Междувременно неотдавнашният срив на FTX доведе до незначителна капитулация сред дългосрочните притежатели (LTH), което доведе до лек спад на предлагането им в началото на ноември. Въпреки това графиката с данни на Glassnode по-долу показва, че предлагането на дългосрочните държатели все още е на рекордно високо ниво.
За мнозина това е оптимистично, тъй като инвеститорите не капитулират. Ark Investment споделя това мнение, тъй като според компанията данните показват „дългосрочния фокус и високата убеденост на кохортата, въпреки последните събития“.
Данните на Glassnode сочат, че дългосрочните притежатели може би държат своите монети, защото са изправени пред значителни загуби, ако ги продадат.
Според данните около 6 милиона BTC, държани от дългосрочни притежатели, в момента са на загуба – най-високата стойност досега.
Последният път, когато групата е имала толкова много нереализирани загуби, е бил през 2015 г., 2019 г. и 2020 г., когато са държали над 5 милиона BTC.
По-нататъшен анализ показа, че дългосрочните притежатели са регистрирали две от най-големите загуби в историята по време на този пазарен цикъл.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и инфлацията – какво може да последва?
Според данните на Glassnode дългосрочните притежатели на този цикъл са намалявали с по 0.09% на ден пазарната капитализация на BTC през юни и ноември, когато индустрията се съвземаше от срива на екосистемата Terra и краха на FTX. Това беше надминато само от загубите, регистрирани през 2015 г. и 2019 г.
Независимо от това, 78% от цялото предлагане на BTC все още се държи от дългосрочни притежатели, подобно на нивата от мечия пазар през 2015 г.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.