Вече бивш собственик на Bored Ape Yacht Club навлиза тази седмица в неизследвана територия и завежда дело срещу водещия NFT пазар OpenSea.
Този ход идва, след като бившият собственик на Bored Ape беше обект на експлоатация на платформата, което включваше неактивни обяви и доведе до това, че хакерите успяха да „закупят“ маймуната му само за 0.01 ETH.
Нека да разгледаме какво знаем от ранните детайли на съдебния процес и прецедента, който може да се създаде от това решение.
Жител на Тексас заведе дело в края на миналата седмица, като поиска обезщетение на стойност над $1 милион или законно връщане на неговия Bored Ape #3475. Мъжът твърди, че OpenSea е знаел за грешката в платформата, която е довела до продажбата на неговата маймуна за 0.01 ETH, която очевидно не е била обявена за продажба от собственика по времето, когато е бил експлоатиран.
Хакерът успя да получи NFT за 0.01 ETH и бързо го препродаде за 99 ETH, или около $250,000 при днешните цени. Маймуната може би е в първите 20% по рядкост; много NFT на Bored Ape Yacht Club в това ниво на рядкост се продават за повече от $1 милион, което придава сериозна достоверност на сумите в този процес.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Intel пуска чип от второ поколение за ефективно копаене на Bitcoin
В жалбата се посочва, че „вместо да затвори своята платформа за да се справи и коригира тези проблеми със сигурността, ответникът продължил да работи. Ответникът рискува сигурността на NFT и дигиталните хранилища на своите потребители, за да продължи да събира 2.5% от всяка транзакция без прекъсване.“
Това е първият път, когато виждаме дело на това ниво срещу OpenSea или който и да е NFT пазар по този въпрос.
В зависимост от това как този случай се развие, има значителна възможност този съдебен процес да създаде прецедент на дела за NFT срещу пазари занапред.
Лицето, което повдига иска, твърди, че се е опитал да разреши проблема директно с OpenSea, без триене или движение на пазара.
Този инцидент не е първият път, когато OpenSea има проблеми с хакове, тъй като само тази година бяха отразени редица истории по въпроса.
Платформата също е била в афера с Larva Labs по копиращият проект „CryptoPunks V1„, който пазарът наскоро изтегли, и като цяло оставя правния отдел на OpenSea много зает.
Къде ще отиде този последен случай, може да има значителни ефекти, простиращи се далеч отвъд само двете участващи страни.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.