Северна Корея успя да натрупа около $2 милиарда чрез хакове на банки и борси за криптовалути, според ООН.
В поверителен доклад от 5 август, който достигна до редица големи медии, Комитетът за санкции на Съвета за сигурност на ООН в Северна Корея заяви, че хакерите са съществена част от държавното финансиране.
„Участниците в кибер пространството от Демократична Народна Република Корея, много от които работят под ръководството на Генералното бюро за разузнаване (RGB), събират пари за програмите си за ОМУ (оръжия за масово унищожение), като общите приходи до момента се оценяват на до два милиарда щатски долара.“
Както по-рано бе съобщено, Пхенян редовно е основен заподозрян в разследванията за нападения срещу борси в близките азиатски страни.
По-специално, групировката, известна като Lazarus Group, се прочу със своите нелегални дейности, които засегнаха страни по целия свят.
Наскоро бе съобщено за фишинг измама по имейл, в която хакерите се се представят за голямата търговска платформа UpBit.
В същото време, ФБР повтори мнението на САЩ, че Северна Корея умишлено краде пари, за да противодейства на последиците от международните санкции, за които сега се казва, че вероятно ще останат поради липса на напредък в преговорите.
„Призоваваме всички отговорни държави да противодействат на способността на Северна Корея да провежда злонамерена кибер дейност, което генерира приходи подкрепящи незаконните им програми за оръжия и балистични ракети.“
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.