Скорошно проучване на ООН подчерта опасенията относно въздействието на Биткойн (BTC), най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, върху околната среда.
Изследването, проведено от Университета на ООН и организацията Earth’s Future, разкри, че макар и популярен, Биткойн има значителни последици за околната среда поради дейността си по добив.
Разглеждайки 76 държави, които добиват Биткойн в периода 2020-2021 г., проучването установява, че глобалната мрежа за добив на Биткойн консумира 173.42 тераватчаса електроенергия. Ако се разглежда като държава, това потребление на енергия би се наредило на 27-мо място в света, изпреварвайки държави като Пакистан. Това води до въглероден отпечатък, подобен на изгарянето на 84 милиарда килограма въглища или работата на 190 електроцентрали, работещи с природен газ.
Забележително е, че 45% от енергийните доставки на Биткойн са от въглища, а 21% – от природен газ. Възобновяемите енергийни източници, като водната енергия, съставляват 16 %. Ядрената енергия допринася с 9%, а слънчевата и вятърната енергия съставляват съответно 2% и 5%.
В проучването се подчертава и значителният отпечатък на добива на Биткойн върху водата и земята. Използваната вода се равнява на запълването на над 660,000 плувни басейна с олимпийски размери, което би могло да задоволи битовите нужди от вода на над 300 милиона души в селските райони на Субсахарска Африка. Освен това земният отпечатък надхвърля 1.4 пъти площта на Лос Анджелис.
Професор Кавех Мадани, ръководител на проучването, подчерта, че тези констатации не трябва да възпират използването на дигитални активи. Вместо това той призова да се инвестира в регулаторни мерки и технологичен напредък, за да се повиши ефективността на глобалната финансова система, като същевременно се сведе до минимум въздействието върху околната среда.
Китай се очертава като най-голямата държава, занимаваща се с добив на BTC, следвана от Съединените щати, Казахстан, Русия, Малайзия, Канада, Германия, Иран, Ирландия и Сингапур.
Предвид тези констатации учените от ООН предлагат препоръки на правителствата за наблюдение и намаляване на въздействието на криптовалутите върху околната среда. Те също така се застъпват за инвестиции в по-енергийно ефективни дигитални валути с намалено въздействие върху околната среда.
Докато Strategy се превърна в синоним на корпоративно натрупване на Биткойн, Coinbase избра различен път.
Биткойн се търгува стабилно над нивото от $100,000, което предизвиква нов оптимизъм сред инвеститорите, но и повишава предпазливостта сред анализаторите, които следят за потенциални сътресения в бъдеще.
Metaplanet засили ангажимента си към водещия дигитален актив, като си осигури $21.25 милиона чрез най-новата си емисия на облигации, която е 14-та поредна в серия от капиталови увеличения, свързани с агресивната крипто стратегия на компанията.
Биткойн достигна важен етап в борбата си срещу традиционните финансови индекси, като на 8 май стойността му спрямо S&P 500 достигна рекордно високо ниво от 17.725.