Въпреки че Камарата на представителите на САЩ реши да приеме закон, който да забрани на Федералния резерв да емитира дигитална валута на централната банка (CBDC), глобалният интерес към тези валути продължава да расте.
Най-новото изследване на Банката за международни разплащания (БМР) обхвана общо 86 банки от цял свят и определи, че търговията на едро е по-добра платформа за бъдещето от търговията на дребно.
Неотдавнашното проучване, проведено от БМР, чиято цел бе да се провери надеждността на технологията, стояща зад тези нови дигитални договори, показва, че в момента 94% от централните банки участват в проучване за CBDC.
Нека го обясним по подобен начин; CBDC на едро са предназначени за транзакции между банки и финансови институции като Visa и MasterCard, докато CBDC на дребно са предназначени предимно за потребителски транзакции, като например закупуване на чаша чай в кафенето.
Те също така посочват:
„В случая с CBDC на дребно повече от половината централни банки разглеждат характеристики като блокиране на средства, оперативна интеграция и нулево възнаграждение.“
Не трябва да се пропуска да се отбележи, че финансовата индустрия има своите резерви към CBDC. Противниците твърдят, че те ще доведат до по-голям брой регулации и контрол от страна на държавния сектор, което ще ограничи растежа на иновациите в „свободните“ сектори.
В световен мащаб интересът към дигиталните валути непрекъснато нараства през последните няколко години. Китайската народна република се утвърди като първият участник, а Нигерия и Бахамските острови също въведоха съответно своя дигитална валута – електронната наира (e-naira) и пясъчния долар (sand dollar).
От друга страна, бившият президент на САЩ Доналд Тръмп категорично се противопостави на идеята за дигитални пари. По време на една от предизборните си речи в Ню Хемпшир той спомена обещанието си към бъдещите избиратели за премахване на CBDC в случай на преизбирането му на президентския пост, което според него трябва да се разглежда като „сериозна заплаха за свободната воля на гражданите„. Той намекна:
„Като ваш президент аз никога няма да санкционирам създаването на дигитална валута, емитирана от държавата. Подобна монета ще даде на нашето правителство пълната власт за абсолютен контрол върху вашите средства“.
Бившият президент също така сподели наскоро в X (Twitter), че добивът на Биткойн е последния шанс за противодействие срещу CBDC.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.