Според многобройни доклади Silvergate Bank е обявила, че ще прекрати дейността си и ще ликвидира институцията поради последните събития.
Акциите на банката претърпяха значителен спад, тъй като тя съобщи за спад в ликвидността и забави годишния си отчет.
Сривът на един от основните ѝ партньори, крипто борсата FTX, беше значителен удар за Silvergate Bank.
Сривът на FTX предизвика проверки от страна на регулаторните органи, фалити на няколко компании и уронване на репутацията на зараждащия се клас активи. Това допълнително повлия на способността на Silvergate Bank да работи безпроблемно на пазара.
След седмици на спекулации и опасения от страна на инвеститорите относно способността на Silvergate да продължи да функционира, банката най-накрая потвърди ликвидацията и публикува изявление, в което се казва, че според нея организираното прекратяване на банковите операции и доброволната ликвидация на банката е най-добрият път напред.
Silvergate Bank се ангажира да изплати всички депозити на своите клиенти, а компанията е наела Centerview Partners за свой финансов съветник и Swaine & Moore за предоставяне на правни услуги.
Планът за ликвидация на банката включва и пълно изплащане на всички депозити, а компанията търси начини да уреди исковете и да запази остатъчната стойност на активите си, включително на патентованите си технологии и данъчни активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Защо Биткойн отново падна под $22,000?
Новината за ликвидацията доведе до значителни загуби за акциите на Silvergate, които към момента на писане на статията се търгуват за около $5. Това може да има непредвидени последици за развиващата се крипто индустрия, тъй като големите компании в наследената финансова индустрия подкрепяха банката – BlackRock например.
Очаква се ефектът FTX да продължи да се разпространява в крипто сектора, а ликвидацията на Silvergate Bank може да има допълнителни последици за индустрията, тъй като доверието в сектора продължава да се колебае.
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.