Анализаторите на Morgan Stanley предупреждават инвеститорите, че предстоящите президентски избори в САЩ могат да доведат до значителна пазарна волатилност.
Те прогнозират, че забавянето на изборните резултати може да създаде несигурност – фактор, който в исторически план е водил до неочаквани пазарни движения.
Моника Гера, ръководител на отдел „Политика“ в Morgan Stanley Wealth Management, и Даниел Коен, стратег по политиката на САЩ, подчертаха, че несигурността около решенията на избирателите и икономическите условия може да повиши волатилността на финансовите пазари с наближаването на изборите.
В неотдавнашен доклад те предупредиха, че очакваното забавяне на изборните резултати може да подхрани спекулациите. Гера и Коен се позоваха на предишни изборни цикли, отбелязвайки, че периодите на несигурност могат да доведат до хаотично пазарно поведение, обусловено от промяната в инвеститорските нагласи. Те заявиха:
Забавените резултати от изборите внасят несигурност и спекулации, които в исторически план водят до повишена краткосрочна волатилност на пазара.
В доклада се отбелязва, че по време на изборите през 2020 г. индексът на волатилността на CBOE (VIX), често наричан „метрика на страха“ на фондовия пазар, е нараснал с 40% през трите дни след изборите до потвърждаването на победителя.
Анализаторите изтъкнаха, че бавното преброяване на бюлетините, изпратени по пощата в различни щати, е знак за потенциални забавяния. По-конкретно, те отбелязаха, че 23 щата ще започнат да броят бюлетините едва в деня на изборите, докато 15 щата ще започнат след затварянето на избирателните секции.
Очаква се близката надпревара между кандидатите на Демократическата партия и на Републиканската партия допълнително да усложни времето за обявяване на резултатите. Гера и Коен подчертаха, че малките разлики в решаващите щати могат да доведат до удължаване на процеса на преброяване или дори до правни предизвикателства. Те предположиха, че забавянето на окончателните резултати може да продължи с дни или дори седмици.
Експертите съветват инвеститорите да се съсредоточат върху по-широкия бизнес цикъл, който според тях е по-показателен за пазарното представяне, отколкото самите избори.
Последните анкети на CNN индикират много близко съревнование, като и двамата кандидати събират по 47% подкрепа от вероятните избиратели, както бе съобщено на 25 октомври. Предишно проучване през септември показа също толкова напрегната надпревара, като Тръмп получи 47%, а Харис бе малко по-напред с 48%.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.