Министерството на правосъдието на САЩ (DOJ) разтърси крипто света на 3 май с разкрития на обвинения срещу бивши ръководители на Cred, несъществуваща компания за крипто заеми и инвестиции.
Твърденията сочат към трио, включващо Даниел Шат, бивш главен изпълнителен директор и съсобственик, заедно с бивш финансов директор Джоузеф Подулка и бивш главен главен изпълнителен директор Джеймс Александър, организиращи схема, която доведе до загуба на клиенти над $783 милиона в криптоактиви.
Cred, известен с това, че предлага заеми в щатски долари срещу крипто обезпечение и обещава доходност на вложителите, се твърди, че е подвел клиенти. До март 2020 г. ръководителите уж са направили фалшиви уверения за обезпечено кредитиране и хеджирани инвестиции, прикривайки финансови уязвимости.
Твърди се, че маркетинговите материали погрешно представят Cred като лицензиран кредитор със стабилно застрахователно покритие, въпреки признанията за потенциална несъстоятелност. Нещо повече, според съобщенията триото е скрило информация, че връщанията на клиентите зависят от една компания, предоставяща микрозаеми на китайски геймъри.
Голямо федерално жури повдигна обвинения срещу тримата по обвинения, включително заговор, телеграфна измама и пране на пари, всяко от които носи солидни санкции.
Шат и Подулка се явиха в съда на 2 май, като по-нататъшното производство е насрочено за 8 май. Явяването на Александър в съда предстои.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.