Биткойн е въведен като нов клас активи през 2009 г., но в днешно време иновативния финансов инструмент достигна до своя пик, като популярността му се покачи много бързо, както никога досега. Това нарастващо увеличаване на интереса, също проправи пътя за няколко научни изследвания по темата. На 23 април 2018 г., проучване разкри необичайна прилика между транзакциите с Биткойн и структурата на „Swirling Liquid“ (Динамика на течностите).
Изследването, проведено в университета в Станфорд, открива странна връзка между транзакциите в дигиталната валутна мрежа и природните процеси. Според проучването тези констатации могат да помогнат за валидирането и рационализирането на процедурите в развитието на лекарства и дори да помогнат да се обясни нова теория за Вселената.
Станфордската национална академия на науките, създадена от докторант, наречен Уилям Гилпин, публикува резултатите. В документа Гилпин обяснява как динамиката на течностите следва същите точни принципи като сделките с криптовалути.
Транзакциите на блокчейн са криптирани с помощта на сложна математическа последователност, наречена криптографски хеш. Според Gilpin, тези хеш-ове функционират чрез математическа промяна на цифровата информация, съдържаща се в уникален криптографски изходен (output) ключ, който защитава входа (input).
Подобно на това, Gilpin твърди, че главните закони, управляващи тази динамика на флуидите, се държат по същия начин. Проучването започва със следното въведение:
Основен компонент на цифровата комуникация е хеширането, при което сложна информация (документ, видео и т.н.) се превръща в математически уникален подпис, който по-късно може да се използва за идентифициране на оригиналната част от данните. Тук показваме, че този процес има силно сходство с хаотичното поведение на някои видове потоци, наблюдавани при смесване на обикновени течности, като например разбъркването на боята във вода. Използваме тази аналогия между пренареждане на информацията и разбъркване на течност, за да се конструира функция за хеширане на основата на течности със сравними свойства с традиционните алгоритми.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.