Джъстин Сън, който наскоро купи Poloniex, глобален обмен на дигитални активи, се сблъска със значителен неуспех, когато хакери отмъкнаха активи за над $100 милиона.
Реагирайки на инцидента на 10 ноември, Сън се обърна към социалните медии, по-конкретно към X (Twitter), за да отправи молба за връщане на средствата. В опит да стимулира сътрудничеството, той предложи 5% награда на хакерите, ако върнат активите в рамките на седем дни.
We are offering a 5% white hat bounty to the Poloniex hacker. Please return the funds to the following ETH/TRX/BTC wallets. We will give you 7 days to consider this offer before we engage law enforcement.
ETH Wallet: 0x176F3DAb24a159341c0509bB36B833E7fdd0a132 TRX:…— H.E. Justin Sun 孙宇晨 (@justinsuntron) November 10, 2023
Сън посочи три портфейла –ETH, TRX и BTC – където да бъдат изпратени средствата, като предупреди за потенциални правни последици, ако предложението бъде пренебрегнато.
Освен това Чанпен Джао, главен изпълнителен директор на Binance, отговори на хакването на Poloniex, като изрази надежда за бързо разрешаване на проблема. Той обеща съдействие, ако някое от откраднатите средства намери път към Binance – голяма световна борса за криптовалути.
Първоначалните съобщения сочеха загуба от $100 милиона за Poloniex, но по-късно тази цифра нарасна до $126 милиона. Пробивът в сигурността е настъпил в портфейл, идентифициран като Poloniex 4 в Etherscan, като е включвал приблизително 357 транзакции.
По-специално, хакерите са използвали откраднатите средства за изкуствено завишаване на стойността на TRX, родния токен на блокчейна Tron, свързан с Джъстин Сън.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.