Home

Обръща ли Франция гръб на щатския долар и подкрепя ли китайския юан?

22.05.2023 9:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Обръща ли Франция гръб на щатския долар и подкрепя ли китайския юан?

През април френският президент Еманюел Макрон се сблъска с отзвук заради противоречивите си изказвания в експлозивно интервю след държавно посещение в Китай.

Макрон предупреди Европа да не се превръща в обикновени последователи на Съединените щати и подчерта необходимостта от засилване на европейската автономия. Той изрази опасения, че европейските държави могат да станат подчинени на някоя от двете сили във времена на ескалиращо напрежение между САЩ и Китай.

Призивът на Макрон за намаляване на зависимостта от щатския долар

Тези изявления накараха европейските политици да се заемат с контрола на щетите. Полският министър-председател Матеуш Моравецки предложи стратегическо партньорство със Съединените щати, вместо да се стреми към стратегическа автономия далеч от тях.

Въпреки това една забележка на Макрон, която остана до голяма степен незабелязана, може да има значителни последици. Той предложи Европа да намали зависимостта си от „екстериториалността на американския долар“, имайки предвид способността на Съединените щати да отказват на държавите достъп до глобално доминиращата финансова система, основана на долара.

Тази загриженост произтича от решението на Доналд Тръмп, бившия президент на САЩ, да се оттегли от иранското ядрено споразумение, което доведе до строги санкции и критики от страна на Европа относно предполагаемото използване на долара като оръжие, подкопаващо европейския суверенитет.

Френските компании се насочват към юана

Сделките, сключени по време на посещението на Макрон в Китай, показват желанието на Франция да се справи с тази грижа. Една от забележителните сделки включваше френската корабна компания CMA CGM и Китайската държавна корабостроителна корпорация, които финализираха най-голямата до момента поръчка за корабостроене в Китай, оценена на 21 милиарда юана ($3.1 милиарда) и направена в китайски юани, а не в щатски долари.

По подобен начин френската Total Energies и Китайската национална офшорна нефтена корпорация сключиха първата в Китай покупка на втечнен природен газ (LNG) в юани чрез Шанхайската борса за петрол и природен газ.

Д-р Матийо Дюшател, директор на отдел „Международни изследвания“ базирания в Париж мозъчен тръст  в Institut Montaigne, отбеляза, че френските компании търсят защита срещу възприеманите рискове, свързани с долара. Той подчерта, че Китай използва тази възможност, за да намали излагането си на американската финансова екстериториалност.

Като извършват транзакции в юани вместо в долари, френските компании премахват необходимостта от американски банки като посредници. Освен това притежаването на китайска валута позволява директни покупки в Китай без участието на САЩ като посредник.

Подобни споразумения биха могли потенциално да променят глобалната роля на китайските банкови институции, тъй като интернационализацията на юана би повишила тяхната позиция в международната финансова система.

Нарастваща глобална тенденция за приемане на юана

Тази промяна следва нарастващата тенденция на страните да приемат юана в международната търговия. Например през април миналата година Израел добави юана към валутните си резерви, а през август Египет обяви намерението си да емитира държавни облигации в юани. Ирак планира да урежда търговията си с Китай в юани, а Бразилия напълно изостави долара в търговията си с Китай, като предпочете търговията във взаимни валути, както е договорено с Пекин.

По време на посещението си в Китай бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва открито разкритикува централната роля на щатския долар. Той постави въпроса защо всяка страна трябва да разчита на долара в търговията и изрази убеждението, че държавите трябва да могат да изнасят в собствените си валути.

Макар че тези сделки, деноминирани в юани, могат да подскажат по-широка френска подкрепа за интернационализацията на китайската валута, все още е твърде рано да се определи позицията на Париж по въпроса. Д-р Дюшател предупреди, че на този етап има само неофициални данни, но тенденцията си заслужава да бъде наблюдавана.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bybit: Ето колко Етериум e възстановен след скорошната хакерска атака

След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.

23.02.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Dogecoin се стреми към глобален прием с нови стратегически партньорства

Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.

23.02.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Arkham Intelligence ще стартира спот търговия с криптовалути в САЩ

Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.

23.02.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао търси съвет за разпределението на неочаквани дарения на стойност $1 милион

Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.

23.02.2025 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.