Криптовалутите са безполезни и вредни, според Фабио Панета от ЕЦБ.
Фабио Панета, член на изпълнителния съвет на Европейската централна банка, критикува криптовалутите в лекция, публикувана на 10-ти декември, като твърди, че те нямат причина да съществуват:
Като цяло е трудно да се намери оправдание за съществуването на крипто активи във финансовия пейзаж.
Въпреки факта, че общата стойност на пазара на криптовалути надхвърли $3 трилиона тази година, Панета твърди, че криптовалутите не са полезни нито за обществото, нито за икономиката.
Всъщност той твърди, че крипто има отрицателно въздействие върху обществото поради неблагоприятното въздействие на копането върху околната среда, престъпните дейности, свързани с крипто, както и липсата на регулаторни механизми за защита на инвеститорите.
Сега, когато криптовалутите са постигнали толкова високи цени, те представляват значителни рискове за световната финансова система, според служителя на ЕЦБ.
Панета също разкритикува криптовалути, обезпечени с фиат, като повтори, че те всъщност са „нестабилни“ монети поради проблеми с платежоспособността. Въпреки това, дори ако стабилните монети действително бяха напълно обезпечени от резервни активи, техните емитенти пак биха били заинтересовани да правят печалба, вместо да обслужват обществения интерес.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Nexo влиза в партньорство с Fidelity
След това той продължи да аргументира лансирането на дигитални криптовалути на централните банки, които да заменят парите в брой като средство за плащане:
Следователно централните банки трябва да гарантират, че парите на централната банка са напълно използваеми и могат да запазят ролята си на котва за плащания. Това е основната цел на дигиталното евро.
На 9-ти декември Reuters съобщи, че Project Jura, тест на дигиталното евро и швейцарския франк между централните банки на Швейцария и Франция, е било успешно.
Миналия месец Евелин Уитлокс, глобалният директор по плащанията на ING, беше нает да оглави програмата за дигитално евро на ЕЦБ.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.