Основният разработчик на Monero (XMR) Рикардо "Fluffypony" Спагни заяви, че очаква регулаторният арбитраж да се превърне във все по-разпространено явление в крипто-пространството през следващите години.
То бе организирано от доставчика на цифрови активи E8 Partners в Давос, Швейцария на 25-ти януари.
Разработчикът започна като отхвърли идеята, че “самото съществуване на крипто ще доведе до това правителства да падат“ подчертавайки, че децентрализираното финансиране няма веднага да изтръгне военната и политическата мощ от ръцете на световните сили.
Вместо това той предложи по-фина промяна в географското разпределение на талантите и иновациите, която ще бъде предизвикана от неравномерния глобален регулаторен пейзаж. Спагни предложи крипто-компаниите все повече да се обръщат към регулаторен арбитраж, за да бъдат приети в юрисдикции, които са „отворени за децентрализирани проекти, чрез регулиране и данъчни облекчения“:
Това не означава непременно, че правителствата ще бъдат свалени, но това ще доведе до интересно изтичане на мозъци […] някои от най-умните хора на планетата работят [в крипто] и когато започнат да се концентрират по места, по-приятелски от регулаторна гледна точка, това ще създаде нещо много, много интересно.
Спагни посочи крипто-приятелски места като Малта, държава известна като “блокчейн остров”, благодарение на стабиления и прозрачен регулаторен климат.
Факти дотук доказват, че арбитражът наистина е в ход в световен мащаб. Миналата година няколко лидери в крипто индустрията преместиха операциите си в Малта, включително Binance, OKex и BitBay.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.