Според министъра на финансите Нирмала Ситхараман Индия настоява за координирана глобална политика за регулиране на криптовалутите.
Индийският министър на финансите Нирмала Ситхараман призова за координирани усилия между държавите от Г-20 за реформиране на глобалните правила за криптовалутите, като подчерта необходимостта от по-добро разбиране на макро финансовите последици от крипто активите.
По време на първата среща на министрите на финансите и управителите на централните банки на държавите от Г-20, проведена под председателството на Индия, членовете обсъдиха потенциала на технологичните иновации, включително свързаните с тях рискове, и подчертаха значението на балансирането на тези рискове за осигуряване на финансова стабилност.
Union Finance Minister Smt. @nsitharaman & Shri @DasShaktikanta, Governor @RBI steered #G20 discussions in 2nd session on key financial sector and #FinancialInclusion issues during the 1st #G20 #FMCBG meeting under #G20India Presidency, in Bengaluru, today. (1/6) pic.twitter.com/bRtFmrBL9x
— Ministry of Finance (@FinMinIndia) February 24, 2023
В заключителните си бележки Ситхараман приветства подкрепата за реформите, свързани с крипто активите, и призова държавите от Г-20 да си сътрудничат в усилията си да подкрепят отговорните технологични иновации и да гарантират стабилността на финансовата система.
Тя също така благодари на Международния валутен фонд (МВФ) за публикуването на изчерпателен документ за макро финансовите последици от криптоактивите, което е сигнал за ангажимента на Индия да създаде правила за криптоактивите в партньорство с други юрисдикции.
Това не е първият път, в който Ситхараман показва подкрепа за координирани крипторегулации в различни юрисдикции. Като се има предвид глобалният обхват на криптоактивите, тя и преди е подчертавала необходимостта от координиран политически подход, за да се гарантира безопасността и сигурността на финансовата система. С началото на индийското председателство на Г-20 този наратив се превръща в основна тема за обсъждане.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор, предвидил дъното, сподели предупреждение
Докато Индия продължава да настоява за координирана глобална политика по отношение на крипто активите, Бордът за контрол на крикета в Индия (BCCI) издаде консултация, която ограничава франчайзополучателите на женската Висша лига да предприемат партньорства или асоциации със субекти, които участват или оперират, пряко или непряко, в сектора на криптовалутите. Това следва забраната за реклама и спонсорство на криптовалути в мъжката Висша лига по крикет, която беше въведена през 2022 г. Преди забраната индийската Висша лига си беше сътрудничила с поне две местни крипто борси, а именно CoinSwitch Kuber и CoinDCX.
Усилията на Индия за насърчаване на отговорни технологични иновации, като същевременно се гарантира финансовата стабилност чрез координирани глобални крипторегулации, идват в момент, когато крипто е изправено пред засилен контрол от страна на регулаторните органи по целия свят. Тъй като правителствата продължават да се борят с регулаторните предизвикателства, породени от криптоактивите, предстои да видим дали координирани усилия като тези, предложени от Индия, ще доведат до по-съгласувана и последователна регулаторна рамка за крипто активите в световен мащаб.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.