В ход, който ще промени посоката на развитие на Министерството на финансите на САЩ, милиардерът инвеститор и привърженик на криптовалутите Скот Бесент бе утвърден за нов министър на финансите.
Одобрен с 68-29 гласа в Сената в понеделник, Бесент ще поеме ръководството от Джанет Йелън, като номинацията му бележи ясна промяна в приоритетите на администрацията на Тръмп.
Назначението му внася в Министерството на финансите про-крипто перспектива. Известен с убеждението си, че криптовалутите представляват финансова свобода, той също така открито се противопоставя на дигиталните валути на централните банки (CBDC), които според него са ненужни за държава с разнообразни инвестиционни възможности. Виждането му е в съответствие с по-широките усилия за интегриране на дигиталните активи в американската икономика.
Една от първите му отговорности ще бъде да се присъедини към „Президентската работна група за пазарите на дигитални активи“ – новосформиран орган, натоварен със задачата да изработи федерални регулации за криптовалутите и да проучи възможността за създаване на национален резерв за дигитални активи. Групата, създадена по силата на неотдавнашна изпълнителна заповед на Доналд Тръмп, отразява ангажимента на администрацията да затвърди водещата роля на САЩ в крипто сектора.
Назначението на Бесент също така е сигнал за подкрепа на икономическата програма на Тръмп, в която приоритет са намаляването на данъците и търговските тарифи. Източници предполагат, че Бесент се готви да въведе универсална тарифа, започваща от 2.5% и потенциално достигаща до 20%, като част от по-широките усилия за стимулиране на националните индустрии и управление на инфлацията. Той отхвърли опасенията, че тези политики могат да влошат инфлацията, подчертавайки плановете на администрацията да разшири производството на петрол като стабилизиращ фактор.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.