От пресконференция на прокуратурата, ДАНС и Националната следствена служба (НСлС) се разбра, че на четирима души, свързани с Nexo, са повдигнати обвинения като част от организирана престъпна група (ОПГ) с цел пране на пари, данъчни измами, компютърни престъпления и банкова дейност без лиценз.
Макар и да не се оповестява кои са въпросните лица, беше намекнато, че сред тях са съоснователите на проекта Антони Тренчев и Коста Кънчев. От изказването на директора на Националната следствена служба Борислав Сарафов стана ясно, че и на четиримата e наложенa забрана за напускане на България, а двама са обявени за издирване. На двама от участниците е поискана гаранция в размер 1 милион лева и 10-дневен срок да я внесат.
Сарафов посочи, че с предварително разшрешение на съда по време на спецакцията са претърсени 15 жилищни и офисни обекта и са разпитани над 20 свидетели, някои от които анонимни. Някои от свидетелите, поради опасения за своята сигурност, ще бъдат включени в програмата за защита на свидетели.
Главният прокурор Иван Гешев каза, че това е „уникален случай не само за България, но и в световен мащаб„.
По думите на Гешев вероятно ще се наложи експертна помощ от чужбина.
СВЪРЗАНИ: Хиляди Биткойни напускат платформата на Nexo за 24 часа
Към настоящия момент разследването по делото е възложено на следователи от НСлС, прокурори Градска прокуратура и колеги от Дирекция Финансова сигурност в ДАНС.
По случая са иззети огромен брой магнитни носители на информация, компютри, пари и крипто активи.
Що се отнася до четиримата обвинеяеми, Сарафов каза следното:
Няма да им кажа имената, но може би някои от тях вие ги знаете. Повдигнато им е обвинение за това, че от началото на 2018 г. до 12 януари 2023 г. на териториите на България, Великобритания, Ирландия, Швейцария и Каймановите острови са участвали, а един от тях е и ръководил, организирана престъпна група с користна цел да върши престъпления – пране на пари, данъчни престъпления, компютърни измами и банкова дейност без лиценз. На всички обвиняеми е наложена забрана за напускане пределите на нашата страна.
Прокурор Сийка Милева определи разследването като второ по мащаб след това за фалита на КТБ. Тя добави, че са назначени данъчни ревизии, като по досъдебното производство има данни, че тези хора са с изключително големи финансови възможности и разполагат със скъпи имоти в Дубай, на Бахамите, Карибите и имат яхти.
„Бяха намерени и иззети 35 картини на скъпи художници, които ще бъдат предадени на Националната художествена галерия, сред които на Салвадор Дали, на Пикасо и на Матис„, посочи Милева.
Милева коментира, че по делото са налични свидетелски показания за проведена преди половин година в кабинета на министъра на финансите тогава среща с представители на разследваната компания и дружество за банкови транзакции, на която е била обсъждана възможността за въвеждане на разплащания с криптовалути у нас.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Рекорд на незаконните транзакции с криптовалути
Според завеждащият отдел „Киберпрестъпления“ в НСлС Светослав Василев има засечени преводи от криптоборса, на която са наложени санкции от САЩ, както и нарушения на санкции на ООН. Регистрирани са и опити за манипулиране на пазари на различни криптовалути.
„Общата стойност на извършените транзакции е над 94 млрд. долара. Открити са транзакции към лице, уличено в терористична дейност“, добави Василев.
Борислав Сарафов допълни, че в днешния глобален свят финансовата стабилност е от ключово значение за нормалното функциониране на икономиката и благосъстоянието на гражданите. „Разследването е безпрецедентно“, подчерта Сарафов.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.