Без съмнение, няма недостиг на въодушевение покрай технологията, която прави повечето крипто проекти жизнеспособни - блокчейн.
Това, което е най-хубаво в тази еуфория е фактът, че блокчейн технологията вече изигра впечатляваща роля в разрушаването на многобройни индустрии и има големи шансове да продължи да го прави и през идните години.
Блокчейн използва така наречената разпределена книга, която е криптографски подсигурена и както Eтериум доказва толкова добре – има и способността да управлява интелигентни договори. Тези ключови характеристики имат потенциала да отключат скритите ценности в различните индустрии и заедно с тях да намалят неефективността и дори да ги революционизират напълно.
Има много какво да се каже за основите на блокчейн като технология, но за целите на тази статия ще се съсредоточим главно върху някои от най-интересните приложения, най-завладяващите и най-удивителните случаи на използване, прескачайки основната финансова индустрия, за която блокчейн вече е доказал своята стойност.
Поради децентрализираната си природа, блокчейн платформите са перфектни за създаване на стабилни системи за дигитална идентичност. Това означава, че няма централизирана точка на „слабост“, която да бъде използвана.
С блокчейн, добре обмислена система за идентификация означава, че потребителите по-често контролират личните си данни, като отнемат властта от компании и правителства, които искат да си осигурят приходи или да контролират споменатите данни.
Може да се твърди, че глобалната търговия е видяла феноменално покачване през последните 10-12 години, особено след като Интернет започна да се превръща в непрекъснато нарастваща част от нашия живот. Понастоящем съществува реална потребност от организация в индустрията на веригата за доставки. Всеки от доставчиците, мениджърите на складове и спедиторите могат да се възползват от по-сложна система.
Ако има едно нещо, в което блокчейн системите са добри, то това е рационализирането на веригите за доставки. Благодарение на непоклатимия си характер, блокчейн може да помогне за проследяването на всеки продукт от доставчика до рафта, независимо от вида на въпросния продукт.
Блокчейн също направи възможно създаването на децентрализирани приложения, или dApps, накратко. Има много предимства, предлагани от dApps като цяло. Обаче, две от най-големите са начина, по който данните се съхраняват и достъпват.
За разлика от традиционните приложения, където данните са централизирани (на едно място), dApps съхранява транзакции и други типове данни в разпределената книга на блокчейн. Това позволява по-голяма демократизация, по-добър протокол, основан на консенсус, премахва единичните точки на провал и целият процес става много по-прозрачен.
Накратко, интернет на нещата (IoT) може да се счита за явление от усилията на цялото човечество да развива автоматизацията. Представете си бъдеще, в което всички устройства, които ви обкръжават са взаимосвързани. По-интелигентни градове, автономни автомобили и невероятно сложни екосистеми, където устройствата могат да „разговарят“ помежду си – всичко това е възможно благодарение на интернет на нещата.
Интересното е, че блокчейн ще играе голяма роля в бъдещото развитие на интернет на нещата, тъй като те имат капацитета да записват огромни количества данни, произведени от тези системи. Най-хубавото от всичко е, че блокчейн системите могат да направят това по прозрачен начин, което ги прави идеални както за публичния, така и за частния сектор.
Бърз поглед върху проекта наречен IOTA , трябва да бъде достатъчен, за да ви помогне поне да разберете колко ценни могат да бъдат блокчейн системите с техните идентификационни, потвърждаващи и трансферни функции за данни.
Медицината е постигнала невероятен напредък само през последните няколко години. Днес, благодарение на някои от последните медицински изобретения и разработки, има много малко неща, които не можем да лекуваме или коригираме. Както и да е, глобалният сектор на здравеопазването все още има един, много голям проблем. Все още е изключително трудно да се прехвърлят данни за пациентите в различни институции.
Както можете да си представите, това е още един аспект, който може да бъде определен с използването на блокчейн технология. Чрез поставянето на данните на пациента в така наречения ledger, всеки заинтересован може да получи достъп до този източник на данни. Той прави данните за здравето на пациента по-достъпни и този прост факт може да бъде достатъчен, за да се спaсят милиони животи.
Това може да изненада някой, но блокчейн технологията всъщност показва такъв невероятен потенциал, че може да се използва в много други индустрии и нейните случаи на употреба далеч надвишават тези на всяка друга технология от миналото. Блокчейн може да бъде полезен за реформиране на системите за гласуване, енергийното поле, пазарите на ипотеки и недвижими имоти, както и благотворителната „индустрия“ и други.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.