Изследователски проект, финансиран и съвместно управляван от НАСА (Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство), се стреми да използва технологията за "smart" договори на блокчейна Етериум, за да автоматизира маневрирането на космически кораби, като същевременно избягва космическите отломки.
Изследователският проект, наречен „Resilient Networking and Computing Paradigm“, ще бъде воден от д-р Джин Уей Коксис, асистент по електротехника и компютърно инженерство в Университета в Акрон (Охайо).
Като получател на тригодишната безвъзмездна помощ от 330 000 долара, Коксис ще се стреми да създаде когнитивна архитектура, при която космическите кораби вече няма да трябва да разчитат на важна информация от учените на земята.
Вместо това, Етериум смарт договорите, ще помогнат на космическите кораби да „мислят сами“ за откриване и избягване на плаващи космически отломки, които биха могли да се окажат значително опасни в случай на сблъсък.
Доктор Коксис добави:
В този проект ще бъде използвана блокчейн технологията Етериум , за да се развие децентрализирана, сигурна и когнитивна мрежова и изчислителна инфраструктура за проучване на дълбокия космос. Протоколите за блокчейн консенсус ще бъдат допълнително проучени, за да се подобри устойчивостта на инфраструктурата.
Коксис се надява децентрализираната архитектура да помогне на космическия апарат да автоматизира събирането на данни заедно с други задачи, освобождавайки учени на земята от това да прекарват времето си върху изчисленията на маршрутите на полети на дълбоко космическите сонди, за да предвиждат екологични опасности.
„Надявам се да разработя технология, която да разпознава заплахите за околната среда и да ги избягва, както и да изпълнява автоматично, определени задачи“, добави тя.
Детайлите остават малко по отношение на вида блокчейн – публичен или частен.
Прилагането на децентрализирани технологии обаче може да доведе до „космически мрежи от следващо поколение“, смята ръководителят на комуникационната програма на НАСА Томас Какпура в изследователския център Glenn. Изследователският проект може да доведе до „децентрализирана обработка на възлите на космическата мрежа на НАСА по сигурен начин, което означава по-гъвкава мрежа, която също може да интегрира днешните мрежи“, спомена официалният представител на НАСА.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Напоследък Sui нашумя, а екосистемата привлича внимание благодарение на засилената спекулативна търговия и DeFi интереса.
Цената на Pi Coin се повиши след дългоочакваното публикуване на плана за токеномика и миграция.
Блокчейнът на Aptos може да се насочи към значителна промяна в икономическия си модел, тъй като разработчиците предлагат намаляване на стимулите за пасивен стейкинг, за да подтикнат участниците към по-практични роли в екосистемата.
Само през първото тримесечие на 2025 г. Solana е реализирала приходи от $369.5 милиона – вече наполовина от тези, които е реализирала през цялата 2024 г.