В неотдавнашно изявление Ян Хациус, главният икономист на Goldman Sachs разкри, че банката е преразгледала прогнозата си за начало на рецесия в САЩ през следващите 12 месеца. Вероятността е намалена на 20%, в сравнение с прогнозираните преди това 25%.
Решението за намаляване на вероятността се корени в увереността на банката, че инфлацията може да бъде овладяна, без да се налага рецесия.
Хациус подчерта, че последните данни са затвърдили това убеждение, особено с данните за забавяне на инфлацията на потребителските и производствените цени през юни. Това забавяне потенциално би могло да доведе до по-облекчена парична политика в бъдеще.
Икономиката остана устойчива въпреки по-високите разходи по заемите, откакто Федералният резерв започна кампанията си за повишаване на лихвените проценти в началото на 2022 г.
Хациус призна, че през следващите няколко тримесечия се очаква известно забавяне, главно поради по-бавното нарастване на реалния разполагаем личен доход и намаленото банково кредитиране. Въпреки това той запази оптимистичната си прогноза за икономическия растеж, макар и с темп под тенденцията.
Що се отнася до настоящата инверсия на кривата на доходността на държавните облигации, Хациус я отхвърли като прекалено песимистична, твърдейки, че тя отразява мрачните икономически прогнози.
Обикновено считана за предвестник на рецесия, обърнатата крива на доходността може да показва очаквания за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв с цел стимулиране на икономиката.
Въпреки това Хациус сподели предположение, че по-ниската инфлация може да бъде правдоподобен сценарий за намаляване на лихвените проценти, независимо от инверсията на кривата на доходността.
В перспектива Хациус очаква окончателно повишение на лихвените проценти с 25 базисни пункта на предстоящата среща на централната банка на САЩ за определяне на лихвените проценти. С това настоящият цикъл на затягане на паричната политика, може да приключи.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.