Освен позитиви, крипто пространството носи със себе си и съответните рискове. Криптовалутите са популярно средство за транзакции сред киберпрестъпниците.
По-долу ще видите списъка с 10 известни отвличания и кражби свързани с биткойн, които се случиха по целия свят.
Едно от най-новите високопрофилните отвличания свързани с криптовалутите се случи в Коста Рика, където похитителят поиска откуп в биткойн. Според различни доклади, местна банда в Сан Хосе отвлече американския бизнесмен Уилям Шон Кройтън Копко на 24 септември миналата година и поиска един милион долара в биткойн от семейството на похитения. Копко притежава хазартен бизнес наречен „5Dimes“. Няколко месеца след отвличането, семейството плати на похитителите това, което поискаха, но Копко така и не се прибра у дома. През януари полицията арестува 12 заподозрени, като в последствие още трима бяха задържани. Към момента няма и следа от бизнесмена, а полицията все още разследва.
Ан-Елизабет Фалкевик Хаген, на 68 г., изчезна от дома си на 3 октомври. Тя е съпруга на норвежкия бизнесмен Том Хаген, един от най-богатите хора в страната. Този път похитителите поискаха 10 милиона долара в криптовалутата Monero. Според полицията, г-жа Хаген е била в къщата си в Осло, когато е отвлечена. Тогава е открита бележка, в която пише, че „ако откупът не бъде платен, тя ще бъде убита“.
Съпругът й беше първият, който вижда бележката. Полицията все още разследва случая като казват на семейството да не се поддават на исканията на похитителя. Според много доклади, шансовете на г-жа Хаген да е жива са много малки. Тъй като случаят стана много важен, полицията също гледа на ситуацията от различни перспективи.
Том Хаген има нетна стойност от $200 милиона и притежава 70% от електрическата компания Elkraft. Полицията публично обяви делото, за да генерира съвети, като също бе споменато, че международните органи се координират за улавянето на похитителите.
През май миналата година в Мпумаланга, Южна Африка, беше отвлечен тийнейджър. Похитителите поискаха сто хиляди долара в биткойн за безопасното връщане на момчето.
След няколко месеца упорита работа от полицията, те успяха да хванат похитителите. През ноември един от тях беше арестуван в Джермистон, Гаутенг, а вторият в Лейдисмит, Квазулу-Натал, на 30 декември.
13-годишното момче безопасно се върна у дома при семейството си и не беше разкрито дали откупът е платен или не. Това е първото отвличане в страната, където е поискано плащането в биткойн.
На 26 декември, Павел Лернър, водещ анализатор и експерт по блокчейн, беше отвлечен от маскирана групировка. Според местен информационен уебсайт, Лернър се сблъсква с шест души в маски и те го прибират в микробус с пистолет опрян в главата.
Лернър работеше в EXMO, базирана във Великобритания крипто борса. Похитителите поискаха $1 милион в биткойн. Само няколко седмици по-късно, Лернър бе освободен от похитителите, след като получиха откупа. Полицията така и не разбра кои са похитителите и кой плати откупа.
Банда от 7 члена в Раджастан, Индия, отвлече двама крипто трейдъри – Шейх и Шазад, като бяха поискани 80 биткойна на стойност $850 000 като откуп. Но планът не успя след като полицията арестува всички членове на бандата по време на акция, която продължи 13 часа. Местните жители съобщиха на властите за въоръжен човек на пътя, а полицаите хванаха мъжа след 20 минути преследване.
След като е заловен, престъпникът издава партньорите си на полицията, които са били близо до сградата. След продължително издирване на 15 юли, късно вечерта бяха арестувани абсолютно всички членове. Полицията съобщи, че тази банда участва в изнудвания и други престъпления.
По-рано миналата година, бизнесмен бе отвлечен от такси, когато се прибирал вкъщи. Похитителят опира пистолет до главата на мъжа, като иска от него да му даде ключовете за апартамента и 24-цифрената парола на хардуерния му портфейл, който съхранява криптовалутите му.
Бизнесменът успява да избяга от таксито, но той дава ключовете и паролата си на похитителя. Меза (похитителят) отива в дома на жертвата си и прехвърля на собствената си сметка половин милион долара. По-късно той бе заловен от полицията, след като е забелязан на камерата на жилищната сграда.
През 2013 г. Crypto Locker даде на жертвите си три дни, за да платят откуп в Биткойн, или персоналния им ключ ще бъде изтрит завинаги. Повече от 40% от хората платиха откупа, а транзакции за около $27 милиона се случиха заради този зловреден софтуер.
Някои потребители получиха парите си с помощта на властите. Измамникът успява да се измъкне с около $3 милиона и така не установиха самоличността му.
HC7 Planetary е рансъмуер, който все по-често засяга машини по целия свят. Софтуерът прониква в компютъра и продължава да заразява други устройства в дадена мрежа. Този рансъмуер изисква до $5000 в Eтериум за възстановяване на достъпа до засегнатата система.
Този зловреден софтуер засегна много системи досега, но тъй като технологиите за сигурност се подобряват, той става все по-лесен за откриване.
Ryuk успя да събере 705 биткойна в откупи, които възлизат на стойност $3,75 милиона, в рамките на 5 месеца. Този рансъмуер криптира всички данни на хоста и го заключва, докато жертвата се свърже с хакера и плати откупа в Биткойн. Най-високият откуп е бил 99 BTC.
Гиги, 31-годишен гражданин на Израел, открадна Биткойн, Етериум и Dash от различни чужденци, включително белгийци, холандци и германци.
Досега този кибер престъпник успява да открадне $1,7 милиона в множество криптовалути. Гиги използва злонамерен софтуер, който атакува компютрите на жертвите и позволява вземането на криптовалутите им. В момента Гиги е арестуван и все още не е осъден за престъпленията си.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.