Усилията на други държави да намалят зависимостта си от щатския долар често се посочват като проблем за Америка, но истинската заплаха идва от самите САЩ, твърдят анализаторите Стивън Б. Камин и Марк Собел във Financial Times.
Те обясняват риска с нарастващата политическа и фискална дисфункция в САЩ, а не с чуждестранни действия.
Малко вероятно е санкциите, наложени за някои държави да намалят значително ролята на долара, ако са подкрепени от геополитически съюзници. Случаят с Русия, след инвазията в Украйна, показва ограничено въздействие въпреки призивите за дедоларизация.
Истинският риск се крие в лошото управление на САЩ: политическата дисфункция, безконтролното харчене и потенциалната ерозия на независимостта на Федералния резерв могат да подкопаят долара. Ако САЩ не се справят с вътрешните си проблеми, намаляването на доларовата доминация ще бъде най-малката им грижа според анализаторите.
Все пак действията на БРИКС не трябва да бъдат оставяни на заден план. Съвсем наскоро съюзът обяви споразумение с няколко държави извън алианса за уреждане на търговските сделки в техните национални валути, заобикаляйки използването на долара.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).