Начало » Най-големите рискове, свързани с дигиталните валути на централните банки

Най-големите рискове, свързани с дигиталните валути на централните банки

28.12.2022 11:07 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Най-големите рискове, свързани с дигиталните валути на централните банки

Напоследък около цифровите (или дигиталните) валути на централните банки (CBDC) има много шум, като идеята повдига известни въпроси и поражда редица притеснения.

Тази концепция се лансира като потенциално решение на проблемите, с които се сблъскват традиционните фиатни валути. 

CBDC обаче имат и друга страна, която често се пренебрегва от мнозинството – техният потенциал да позволят масово наблюдение. В тази статия ще разгледаме рисковете, свързани с тези валути и причините, поради които те биха могли да бъдат инструмент на правителствата за проследяване и наблюдение на техните граждани.

Какво са дигитални валути на централните банки (CBDC)?

Това са цифрови версии на традиционните фиатни валути, емитирани и подкрепени от централни банки. Предназначени са да се използват като средство за обмен и съхранение на стойност, подобно на парите в брой. CBDC се различават от криптовалутите като Биткойн, които са децентрализирани и не са подкрепени от централен орган.

Какви са рисковете, свързани с тези дигитални валути на централните банки?

Един от основните рискове е, че дигиталните валути на централните банки биха могли да позволят на правителствата да проследяват и контролират своите граждани по начини, които понастоящем не са възможни с традиционните фиатни валути.

Тъй като те са цифрови, те могат лесно да бъдат проследявани. Това означава, че всяка транзакция, извършена със CBDC, може да бъде наблюдавана от правителството. 

Освен това те могат да се използват за въвеждане на отрицателни лихвени проценти, което ще изисква от гражданите да плащат на централната банка, за да държи парите им. Това би могло да доведе до засилване на държавния контрол върху финансовите решения на гражданите в прекомерен смисъл. В допълнение, това би могло да окаже натиск върху дребните бизнеси.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Какво може да предстои догодина? – Майкъл ван де Поуп


Но как точно могат да се използват за масово наблюдение или контрол на населението?

Съществуват няколко начина, по които CBDC могат да се използват за тази цел:

  1. Първо, те могат да се използват за проследяване и наблюдение на финансови транзакции в реално време. Това би дало на правителствата безпрецедентен поглед върху финансовия живот на техните граждани.
  2. Второ, CBDC могат да се използват за въвеждане на изисквания за „познаване на клиента“ (KYC), които биха изисквали от потребителите да предоставят лична информация, за да използват валутата. Тази информация може да се съхранява в централна база данни и да се използва за целите на проследяване и мониторинг.
  3. И накрая, CBDC могат да се използват за въвеждане на ограничения върху използването на определени стоки или услуги, като например цензуриране на възможността за закупуване на определени видове съдържание или ограничаване на достъпа до определени уебсайтове.

Като цяло е важно внимателно да се обмислят потенциалните последици от CBDC, включително рисковете за личната свобода и финансовата стабилност, преди да се приемат. 

Важно е също така физическите лица да са наясно с възможността CBDC да се използват по начини, които биха могли да ограничат способността им да държат и използват собствените си пари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Coinbase става първата крипто компания в списъка на S&P 500

Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.

13.05.2025 14:12 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Спекулациите стимулират глобалните крипто трансфери – расте ли практическата употреба?

Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).

13.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф с критика към търговското споразумение между САЩ и Китай

Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.

13.05.2025 12:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стабилна монета подкрепена от Paxos се стреми към глобална интеграция с иновативен модел

Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.

13.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.