Главният инвестиционен директор на Universa Investments Марк Шпицнагел отправи страшно предупреждение за предстоящ пазарен срив, като определи настоящата ситуация като "най-големия кредитен балон в човешката история".
В интервю той обяснява тази криза с изкуствено занижените лихвени проценти и притока на изкуствена ликвидност след финансовата криза от 2008 г. Шпицнагел подчерта, че кредитните балони са неизбежни и обикновено се спукват, като дълговете достигат неустойчиви нива.
Други финансови експерти подкрепят опасенията, като Bank of America прогнозира потенциални фалити на частни дългове на стойност около $1 трилион поради повишаването на лихвените проценти. Според Чарлз Шваб при високорисковите корпоративни дългове вече се наблюдава увеличаване на случаите на неизпълнение и просрочие, като пикът се очаква през първото тримесечие на 2024 г.
Освен това публичният дълг в САЩ достигна над $33 трилиона, а Goldman Sachs изчисли, че при продължителен сценарий с високи лихвени проценти общите разходи по дълговия баланс на САЩ могат да достигнат своя връх до 2025 г.
Въпреки че икономиката расте, Спицнагел смята това за „пирова победа„, подчертавайки, че сегашните печалби могат да доведат до бъдещи страдания, особено за бъдещите поколения, които ще се справят с федералния дълг.
Шпицнагел прогнозира значителен пазарен срив на хоризонта, като твърди, че спукването на кредитния балон ще има разрушителни последици за целия пазар и ще постави под въпрос съществуващите прогнози. Той очаква тази криза да се разгърне в рамките на следващите една-две години, което може да доведе до срив на лихвените проценти до „много, много ниски“ нива.
Въпреки предстоящите сътресения Шпицнагел предложи дългосрочна инвестиция в акции, изтъквайки S&P 500 като най-добре представящ се индекс за период от две десетилетия. Макар да признава предстоящите предизвикателства, той остава уверен в дългосрочния потенциал на фондовия пазар и го определя като предпочитана инвестиция през следващите десетилетия.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.