Начало » Националната дигитална валута на Китай може да бъде всичко, но не и децентрализирана

Националната дигитална валута на Китай може да бъде всичко, но не и децентрализирана

08.11.2019 21:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Националната дигитална валута на Китай може да бъде всичко, но не и децентрализирана

Китайската национална дигитална валута е в процес на разработка, а нейната цел ще бъде да следи транзакциите и да ограничи прането на пари.

Според скорошно интервю със CNBC от 5-ти ноември 2019 г., съоснователят на Етериум , Джоузеф Любин, смята, че при дигиталната валута на Китайската централна банка (CBDC) липсва ключов компонент на блокчейн технологията – децентрализацията.

Дигиталната валута на Китайската централна банка не е децентрализирана

Според по-ранен доклад, Китай разкри плановете си да въведе цифрова валута на централната банка (CBDC), проект, ръководен от централната банка на страната. Ходът на Китай изглеждаше като прелом от предишната негативна позиция на страната, спрямо Биткойн и криптовалутите като цяло.

Но Любин, който също е основател на ConsenSys, спомена, че китайското CBDC е просто дигитална валута и нищо повече.

Китай вероятно не се интересува от този аспект на блокчейн технологията. Според мен, те ще допринесат за дигитален RMB, който използва някои от елементите на блокчейн. Но няма реална причина Китай да използва децентрализиращите аспекти на технологията.

Любин добави, че единственият начин националната валута на Китай да адаптира пълните характеристики на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT) е, ако в проекта има други заинтересовани страни, освен централната банка на странатa (PBoC). Китайското правителство по-рано заяви, че не бърза да пусне своя CBDC.

Китайската национална валута като инструмент за контрол

На въпросите дали CBDC ще предостави на правителството и PBoC повече власт и контрол, съоснователят на Етериум заяви, че китайското правителство и колосалната банка вече имат значителен контрол.

Вместо това, националната виртуална валута на страната просто би позволила на правителството да поддържа контрола си.

По думите на Любин:

Мисля, че централната банка и правителството вече имат много значителен контрол, който ще се стремят да поддържат. Но от друга страна може потенциално да позволят взаимодействия между повече публични системи или повече глобални системи.

Китай е особено известен с високото си ниво на цензура и мониторинг – а именно „голямата защитна стена на Китай.“ Децентрализацията изглежда чужда за народа.

Въпреки предишната история на Китай с криптовалутите, изглежда, че страната може постепенно да възприеме зараждащата се технология. Според неотдавнашен доклад, азиатската държава търси да въведе електронна платежна система за дигитални валути (DCEP) преди края на 2019 г.

Освен това, на фона на просветляването на обществеността за DLT и криптовалутата, китайското правителство прие „Закон за криптографията“, който ще бъде приложен в началото на 2020 година.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Частен инвестиционен фонд купува TBI Bank

Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.

19.04.2025 16:34 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.