Китайската национална дигитална валута е в процес на разработка, а нейната цел ще бъде да следи транзакциите и да ограничи прането на пари.
Според скорошно интервю със CNBC от 5-ти ноември 2019 г., съоснователят на Етериум , Джоузеф Любин, смята, че при дигиталната валута на Китайската централна банка (CBDC) липсва ключов компонент на блокчейн технологията – децентрализацията.
Според по-ранен доклад, Китай разкри плановете си да въведе цифрова валута на централната банка (CBDC), проект, ръководен от централната банка на страната. Ходът на Китай изглеждаше като прелом от предишната негативна позиция на страната, спрямо Биткойн и криптовалутите като цяло.
Но Любин, който също е основател на ConsenSys, спомена, че китайското CBDC е просто дигитална валута и нищо повече.
Китай вероятно не се интересува от този аспект на блокчейн технологията. Според мен, те ще допринесат за дигитален RMB, който използва някои от елементите на блокчейн. Но няма реална причина Китай да използва децентрализиращите аспекти на технологията.
Любин добави, че единственият начин националната валута на Китай да адаптира пълните характеристики на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT) е, ако в проекта има други заинтересовани страни, освен централната банка на странатa (PBoC). Китайското правителство по-рано заяви, че не бърза да пусне своя CBDC.
На въпросите дали CBDC ще предостави на правителството и PBoC повече власт и контрол, съоснователят на Етериум заяви, че китайското правителство и колосалната банка вече имат значителен контрол.
Вместо това, националната виртуална валута на страната просто би позволила на правителството да поддържа контрола си.
По думите на Любин:
Мисля, че централната банка и правителството вече имат много значителен контрол, който ще се стремят да поддържат. Но от друга страна може потенциално да позволят взаимодействия между повече публични системи или повече глобални системи.
Китай е особено известен с високото си ниво на цензура и мониторинг – а именно „голямата защитна стена на Китай.“ Децентрализацията изглежда чужда за народа.
Въпреки предишната история на Китай с криптовалутите, изглежда, че страната може постепенно да възприеме зараждащата се технология. Според неотдавнашен доклад, азиатската държава търси да въведе електронна платежна система за дигитални валути (DCEP) преди края на 2019 г.
Освен това, на фона на просветляването на обществеността за DLT и криптовалутата, китайското правителство прие „Закон за криптографията“, който ще бъде приложен в началото на 2020 година.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.