Чешката банка може скоро да включи Биткойн в своята финансова стратегия, ако предложението на управителя Алеш Михл получи одобрение.
Той планира да представи идеята пред управителния съвет на централната банка, като твърди, че Биткойн би бил ценно допълнение портфолиото от активи. Ако планът бъде осъществен, до 5% от резервите на институцията в размер на €140 милиарда ($146 милиарда) могат да бъдат разпределени във водещата криптовалута.
Мичъл също така сигнализира за вероятно понижение на лихвените проценти, като заяви, че намаление с 25 базисни пункта може да бъде осъществено още през следващата седмица. Забележките му, публикувани във „Financial Times“, отразяват по-широката тенденция на нарастващ институционален интерес към дигиталните активи.
Той вярва, че привлекателността на BTC се простира отвъд политическите фигури, подчертавайки, че растежът му се определя от пазарните сили, а не от одобрението на лидери като президента на САЩ Доналд Тръмп. Въпреки това криптовалутата достигна рекордни стойности този месец, което съвпадна със завръщането на Тръмп на поста и неговата про-крипто позиция.
Стремителният възход на Биткойн през 2024 г. бе подхранен от одобрението на спот BTC ETF-ите в САЩ – ключов, който отвори вратата за по-широко институционално участие. Михл призна влиянието на големи играчи като BlackRock, чиито ETF предложения допринесоха значително за разширяването на ролята на дигиталния актив в масовите финанси.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.