На фона на обсъжданията на потенциални икономически мерки срещу Иран от страна на Съединените щати и Европейския съюз (ЕС) Техеран заяви, че е устойчив на западните бойкоти, като се позовава на рекордния износ на петрол въпреки значителните санкции, наложени от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г.
Министърът на петрола на Иран Джавад Оуджи съобщи, че износът на петрол през 2023 г. е донесъл над $35 милиарда, демонстрирайки способността на Иран да маневрира пред лицето на несгодите. Населението обаче се бори с последиците от международните санкции, което се вижда от рязкото покачване на инфлацията, която през февруари достигна приблизително 40%. Джавад Салехи-Исфахани, професор по икономика, обяснява това с неотдавнашното поскъпване на щатския долар с 15 % спрямо иранския риал, което е резултат от ескалацията на геополитическото напрежение.
Въпреки предизвикателствата иранският петролен сектор остава стабилен и допринася значително за БВП на страната. През 2022 г. секторът на услугите доминира в БВП, следван от промишлеността и селското стопанство. Интересното е, че петролната индустрия представлява значителна част от приходите на промишлеността, като основният вносител е Китай. Въпреки опасенията за потенциални израелски атаки срещу петролни инсталации, Иран успява да поддържа търговията с петрол с Пекин.
След санкциите на Тръмп през 2018 г. Иран е възобновил 80% от предишния си обем на износ на петрол, което отчасти се дължи на облекчените санкции при управлението на президента Джо Байдън.
Иранската икономика демонстрира устойчивост, като ръстът на БВП е приблизително 5% годишно, въпреки регионалните предизвикателства, изострени от Ковид пандемията. Въпреки това корупцията и липсата на прозрачност създават значителни пречки, като се твърди, че държавните приходи изчезват в непрозрачни правителствени структури.
Готовността на Иран за потенциална военна ескалация с Израел остава несигурна. Въпреки че Техеран поддържа износа на петрол, продължаването на конфликта може да доведе до затруднения за икономиката. Салехи-Исфахани предполага, че предпазливият подход на Иран за предотвратяване на въвличането във войната в Газа показва нежеланието му да се ангажира с пълномащабна военна конфронтация, като вместо това предпочита символични жестове.
В обобщение, иранската икономика, подкрепена от износа на петрол, е изправена пред предизвикателства в условията на международни санкции и вътрешни проблеми. Въпреки че устойчивостта ѝ е очевидна, способността на страната да издържи на продължителен конфликт остава несигурна.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.