Новите членове на групата БРИКС, в която сега влизат Египет, ОАЕ и Саудитска Арабия - страни, които традиционно са в съюз със САЩ - имат свои специфични цели за присъединяване към групата.
Възможно е обаче те да надценяват способността на Китай да ги постигне. Основната цел на Пекин е да гарантира управлението на собствената си партия във вътрешен план и може би не е толкова ентусиазиран по отношение на международната интеграция.
Въпреки включването на Южна Африка през 2010 г. и създаването на Новата банка за развитие през 2014 г., последвано от Споразумението за условните резерви през 2015 г., БРИКС остана до голяма степен в застой в продължение на години.
Едва наскоро съюзът набра скорост поради нахлуването на Русия в Украйна. Начинът, по който този конфликт засили връзките между САЩ и техните съюзници в Европа и Азия, мотивира Пекин да разглежда БРИКС като най-резултатното средство за по-сигурно привличане на някои средни сили в своята сфера на влияние.
По време на срещата си на върха през август тази година БРИКС отправи покани към шест държави да се присъединят към групата на 1 януари 2024 г. Сред тях са три арабски държави: Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Саудитска Арабия. Важно е обаче да се признае, че Китай може да не е толкова достъпен, колкото изглежда.
При това положение може би най-съществената илюзия се крие в убеждението, поддържано от потенциалните членове на БРИКС, че присъединяването им ще бъде от голяма полза за икономическите им отношения с Китай.
Освен това, въпреки че играе важна роля на срещите на върха на БРИКС, Китай е все по-фокусиран навътре в себе си, откакто Си Дзинпин започна своя стремеж към самодостатъчност като част от по-широките усилия за увековечаване на властта на ККП. Следователно главната цел на Пекин при насърчаването на БРИКС е да си сътрудничи с други автократични режими в напредъка на своя модел на управление на световната сцена, като по този начин укрепва защитата му във вътрешен план.
Ето защо от гледна точка на трите арабски претендентки е важно внимателно да се обмисли дали членството потенциално не би могло да доведе до фаустовска сделка.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.