Неотдавна регулаторните органи на САЩ провериха големи банки като JPMorgan Chase, Bank of America, Citibank и Goldman Sachs по отношение на готовността им да управляват самостоятелно обширни портфейли от деривати, без да разчитат на държавна помощ.
„Завещанията“ на тези банки, в които се описват стратегиите за безопасното ликвидиране на сложните финансови инструменти по време на кризи, бяха счетени за недостатъчни от Федералния резерв и Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), както съобщи Reuters.
По-специално Citigroup беше критикувана за слабости в системите за управление на данни и контрол, които възпрепятстват способността ѝ да оценява точно ликвидните и капиталовите изисквания, необходими за управление на позициите в деривати при сценарии за фалит.
Дериватите изиграха ключова роля във финансовата криза от 2008 г., като изостриха системните рискове и допринесоха за широко разпространена икономическа нестабилност, когато базовите активи като ипотечните кредити не можеха да бъда изплатени.
Според Reuters огромният мащаб на дериватите, притежавани от големите банки, подчертава значителните финансови рискове, свързани с тях, като потенциалните промени в стратегиите за управление на риска представляват значителна финансова тежест.
Регулаторните органи подчертават необходимостта тези финансови гиганти да засилят планирането си за извънредни ситуации, като гарантират, че могат да получат необходимите одобрения и действия от международните органи, за да изпълнят ефективно плановете си за преструктуриране.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).