Министерството на правосъдието на САЩ обжалва неотдавнашното съдебно решение, с което се одобрява придобиването на крипто заемодателя Voyager Digital от Binance.US.
Министерството на правосъдието подаде жалба в нова съдебна преписка, оспорвайки решението на нюйоркския съдия Майкъл Уайлс да разреши на Voyager да продаде активи на стойност $1.3 милиарда на Binance.US, американския клон на най-голямата по обем платформа за криптообмен в света.
Сделката включваше и изплащане на $20 милиона на клиентите на Voyager, която фалира миналата година, след като изпадналата в затруднение криптофирма Three Arrows Capital (3AC) не успя да върне заем на стойност стотици милиони долари. Сделката за придобиване между Voyager и Binance.US ще позволи на Voyager да се разплати с клиентите си, които чакаха разрешаването на делото за несъстоятелност.
По-рано тази седмица съдия Уайлс отхвърли аргумента на Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), че сделката между двете компании трябва да бъде спряна, тъй като може да наруши закона за ценните книжа. Според SEC преразпределянето на средствата на компанията към притежателите на сметки може да наруши Закона за ценните книжа от 1933 г.
SEC твърди, че „транзакциите с крипто активи, необходими за осъществяване на ребалансирането, преразпределението на тези активи към титулярите на сметки, може да наруши забраната в раздел 5 от Закона за ценните книжа от 1933 г. срещу нерегистрирано предлагане, продажба или доставка след продажба на ценни книжа“.
Въпреки това съдия Уайлс заяви, че не смята това за основателна причина за спиране на сделката:
Не мога да поставя цялото дело в неопределено дълбоко замразяване, докато регулаторните органи разберат дали смятат, че има проблеми със сделката и плана.
Ако сделката се разпадне или бъде успешно възпрепятствана от регулаторните органи, Voyager все пак може да реши да се ликвидира самостоятелно, за да се разплати с клиентите си. Според предишни доклади обаче водещият инвестиционен банкер на Voyager, Брайън Тихенор твърди, че сделката с Binance.US ще даде на клиентите около $100 милиона повече.
Обжалването от страна на Министерството на правосъдието означава, че сделката за придобиване ще продължи да бъде в неизвестност, без да се вижда ясно решение. Случаят подчертава регулаторната несигурност в сектора на криптовалутите, тъй като регулаторите и правителствените агенции се борят с това как да наблюдават и регулират бързо развиващия се сектор.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Coinbase паузира USDC операциите си
Сделката за придобиване между Voyager и Binance.US може да има значителни последици за бъдещето на крипто индустрията, тъй като може да създаде прецедент за това как ще се разглеждат подобни сделки в бъдеще.
Изходът от делото ще се следи отблизо от крипто инвеститорите и специалистите в бранша, които с нетърпение очакват да видят как регулаторните органи ще се справят със сложните правни въпроси, свързани със собствеността и прехвърлянето на крипто активи.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.