Дейвид Рубенщайн, виден инвеститор и съосновател на Carlyle Group, изрази оптимизъм за икономиката на САЩ, заявявайки пред Fox Business Network, че рецесията не е неизбежна през следващите тримесечия.
Въпреки че призна цикличния характер на рецесиите, които се случват приблизително на всеки седем години, Рубенщайн подчерта настоящата сила на американската икономика, предполагайки, че в близко бъдеще не е вероятно да има спад.
В неотдавнашното си изявление Федералният резерв намекна за три намаления на лихвените проценти за 2024 г., въпреки че инфлацията надхвърли целевата стойност от 2%. След като от юли насам Федералният резерв поддържаше стабилни лихвени проценти след многократни повишения, целящи ограничаване на инфлацията и смекчаване на силната американска икономика, се появиха опасения относно потенциала на тези повишения да предизвикат икономически спад.
Традиционно Фед понижава лихвените проценти като прелюдия към рецесия, стимулирайки търсенето чрез намаляване на разходите по заемите. Това доведе до засилване на спекулациите, че САЩ може да са на прага на забавяне, въпреки че някои експерти предполагат, че повишенията на лихвените проценти през следващата година не е задължително да сигнализират за предстояща рецесия.
Рубенщайн очаква, че Фед ще започне да намалява лихвените проценти през второто тримесечие на следващата година, след като се увери, че инфлацията е под контрол. Въпреки ноемврийското повишение на инфлацията на потребителските цени с 3.1% на годишна база (все още под целта на Фед от 2%, но значително по-ниско от пика от 9.1% през юни предходната година),
Инвеститорът предположи, че Фед се стреми да избегне намаляване на лихвите твърде близо до президентските избори в САЩ през ноември.
В ефира на Fox Business Network той отбеляза, че намаляването на лихвите през третото тримесечие може да се възприеме като облагодетелстване на демократите – критика, която Фед вероятно иска да избегне. Поради това Рубенщайн очаква предпазлив подход от страна на Фед по отношение на сроковете за корекции на лихвените проценти.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.