Световният ден на бежанците е ден, който се провежда на 20-ти юни, за да подчертае и повиши осведомеността за ситуацията, пред която са изправени бежанците по целия свят.
Всеки ден хиляди бежанци са принудени да напуснат домовете си поради насилие и конфликти.
Толкова е тежкото положение, пред което са изправени бежанците, че ООН публикуваха нов доклад, в който само 20 000 бежанци бяха презаселени от международни общности през 2017 г. Като има предвид, че близо три милиона души са търсели убежище в резултат на конфликти в Сирия, Мианмар, Демократична република Конго и Судан миналата година, този брой е нищожен.
Ние сме в крайпътен камък, където успехът в управлението на принудителното изселване в световен мащаб изисква нов и много по-всеобхватен подход, така че страните и общностите да не бъдат оставени да се занимават само с това.
каза Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди.
Един от проблемите, пред които са изправени бежанците, е липсата на идентичност. Според Световната банка 1.1 милиарда души нямат самоличност. Нещо, което толкова много от нас приемаме за даденост, за други може да направи огромна разлика, независимо дали става дума за отваряне на банкова сметка, доказване на право на здравно осигуряване или кандидатстване за университет.
Според Джоузеф Томпсън, съучредител и главен изпълнителен директор на AID: Tech, компания, трансформираща начина по който правителствата, неправителствените организации и предприятията предоставят цифрови права, бежанците, в частност тези в продължителни кризи, са уязвими, особено когато се гледа на предизвикателството на идентичността.
Значението на идентичността всъщност се превърна в приоритетна тема в контекста на хуманитарната помощ и развитието. ООН подчертава идентичността в рамките на целите на устойчивото развитие, като Световната банка въвежда ръководни принципи за това как да се създадат системи за идентификация – насърчителни знаци.
Томпсън също добавя, че все още трябва да се постигне значителен напредък за справяне с проблемите, свързани с идентичността на уязвимите лица. „Ефективното решение за идентичност трябва да бъде гъвкаво, надеждно и устойчиво, като в същото време да приспособи преходните обстоятелства, пред които са изправени често бежанците“, заявява той.
Самостоятелната суверенна идентичност, ключова децентрализирана цифрова идентичност, основана на ключови думи, например, може потенциално да спомогне за изглаждане на неефективността, свързана с издаването на хартиени идентификационни документи на правителството, позволява на хората да възвърнат контрола върху собствената си информация и осигурява международната закрила за бежанците и „невидимото население“ (без гражданство или тези, които нямат лични карти/паспорти). – добави тя
Що се отнася до достъпа до основни услуги и участие в глобалната икономика, блокчейн може да бъде отговорът на ограничаването на институционалните бариери, пред които са изправени безбройните бежанци в новооткритите си домове.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.