Meta, компанията-майка на Facebook, планира да таксува до 47.5% от продажбата на дигитални активи на своята платформа за виртуална реалност Horizon Worlds, която е неразделна част от плана на компанията за създаване на така наречената „метавселена“.
Гигантът на социалните медии обяви в блог публикация в понеделник, че позволява на създателите на Horizon Worlds да продават виртуални активи в световете, които изграждат, което в крайна сметка може да включва NFT. Компанията обаче не успя да спомене в публикацията колко точно ще таксува създателите, за да продават своите стоки.
Говорител на Meta потвърди в сряда, че компанията ще взима такса до 47.5% за всяка транзакция. Това включва „такса за хардуерна платформа“ в размер на 30% за продажби, направени през Meta Quest Store, където продава приложения и игри за своите слушалки за виртуална реалност. На всичкото отгоре Horizon Worlds ще начисли такса от 17.5%, което въобще не се хареса на NFT общността.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Наблюдава се рекорден отлив на Биткойн от борсите – какво означава това?
В същото време NFT пазарът на OpenSea взима 2.5% такса от всяка транзакция, докато конкурентът LooksRare таксува само 2%.
През последните няколко месеца компании и частни лица грабваха всичко – от изкуство до недвижими имоти във виртуални светове на платформи като Decentraland и The SandBox. Хип-хоп звездата Snoop Dogg купи виртуална земя и фен плати $450,000 през декември, за да купи парцел до него в The Sandbox.
Вивек Шарма, вицепрезидент на Horizon, каза пред The Verge: „Смятаме, че това е доста конкурентен процент на пазара. Вярваме, че другите платформи ще си вземат своя дял.“
Horizon Worlds (бивш Facebook Horizon) е безплатна виртуална реалност, онлайн видео игра, която позволява на хората да изграждат и изследват виртуални светове. Meta публикува играта на своите Oculus VR слушалки в САЩ и Канада на 9-ти декември, но тепърва ще бъде пусната по целия свят.
Таксите на Meta за продажба на виртуални активи в Horizon Worlds са значително повече, отколкото Apple начислява на разработчиците в своя App Store.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Тревожни прогнози на Робърт Кийосаки се реализират
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг и други ръководители на гиганта по-рано критикуваха Apple, че начислява на разработчиците 30% такса за покупки в App Store.
През ноември Зукърбърг каза, че неговата компания ще се опита да помогне на тези, които ‘градят’ метавселена, да избегнат такса като на Apple App Store.
„Докато строим за метавселената, ние сме фокусирани върху отключването на възможности за създателите да печелят пари от работата си“, каза той. „30% такси, които Apple взима за транзакции, затрудняват това. Ние актуализираме нашия продукт за абонаменти, така че сега създателите да могат да печелят повече.“
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.