С най-новия патент на Mastercard се приближаваме към използването на нашите крипто кредитни карти за закупуване на стоки. Съгласно заявката, методът разглежда съхраняването както на фиатни, така и на криптовалути в един профил. Това означава, че като потребител бихте имали два свързани профила с банката си – един за вашето фиатно състояние и един за крипто.
Mastercard вярва, че най-големите предимства на крипто са най-големите им предизвикателства
В документа Mastercard обосновава патента, обясняващ как потребителите все по-често предпочитат криптовалутите пред фиатните валути поради анонимността им. Компанията вярва, че някои потребители са избрали цифрови валути в опит да предотвратят измами.
Въпреки това, Mastercard твърди, че крипто осигуряват много малко защита на получателите на средства. Докато традиционните плащания с фиат се обработват за секунди, крипто транзакциите могат понякога да отнемат дори десет минути. Ако се опитвате да плащате с крипто в магазин за продажба на дребно, например, това забавено потвърждение може да бъде проблем.
Освен това в документа се казва, че хората са изненадани от криптовалутите и блокчейн, защото са толкова различни от традиционните начини на плащане. Поради тази причина комбинирането на вече съществуващите системи за фиатни валутите с цифровите активи би могло да насърчи адаптацията, като същевременно запази ползите от децентрализацията.
Докато на теория всичко е смислено, както обикновено се случва с патентите, не е напълно ясно какво прави Mastercard. Не се споменава дали тази система ще бъде подкрепена от собствен блокчейн например.
Ние постоянно търсим начини да донесем ново мислене и нови иновации на пазара, за да създадем стойност за нас, нашите клиенти и картодържатели. Заявленията за патенти са част от този процес, като предприемат стъпки за защита на интелектуалната собственост на компанията, без значение дали идеята някога ще излезне на пазара.</s tron g>
Освен удобството си за масите, комбинирането на традиционните платежни системи с криптовалути ще помогне за борбата с измамите, обясни Mastercard. Хипотетично системата би използвала съществуващи алгоритми за измами и риска, за да оцени легитимността на транзакциите с крипто операции, като в същото време дава на дигиталните активи разрешение за достъп до информацията, което не са имали преди – като данни за кредитно бюро, исторически данни за транзакции с фиат или демографска информация.
Това е просто още един патент, добавен към дългия списък на базираните на блокчейн решения на Mastercard. Само миналия месец бе съобщено за два патента за банковата компания – една за анонимни сделки с блокчейн, а друга за система за офериране за пътуване чрез блокчейн. Както посочи Eisen, това би могло да бъде само усилията на Mastercard да осигури колкото се може повече системи и процеси, без да има реални планове да ги развива в близко бъдеще.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.