Mastercard стартира своята програма за дигитална валута на централната банка (CBDC), като смята, че моментът за стартирането ѝ през това лято, когато интересът в световен мащаб продължава, е подходящ.
Инициативата на Mastercard идва в отговор на проучване на Банката за международни разплащания (БМР), което установи, че приблизително 93% от банките проучват потенциала на CBDC, като 60% от тях заявяват, че стабилните монети са ускорили работата им по CBDC.
Крайната цел на Mastercard е да гарантира, че тези, които се интересуват от участие в тези сфери, могат да го правят със стабилност, спазване на регулациите и защита на потребителите на преден план, тъй като светът продължава да се ориентира към дигиталните технологии.
Според информация на Foresight News платежният гигант MasterCard се стреми да подкрепи централните банки по света чрез своите инициативи за дигитална валута на централните банки (CBDC). MasterCard вече си е партнирала с Bank of England, Центъра за иновации на Банката за международни разплащания, Резервната банка на Австралия и Паричния орган на Хонконг.
Както вече беше съобщено от Foresight News, на 18 август MasterCard събира група от доставчици на блокчейн технологии и платежни услуги, които да се присъединят към новата й партньорска CBDC програма. Целта е да се разберат по-добре предимствата и ограниченията на CBDC, както и как да се прилагат по сигурен, безпроблемен и полезен начин.
Първоначалните партньори включват Ripple, Consensys, доставчик на решения за мулти-CBDC и токенизирани активи Fluency, доставчик на технологии за дигитална идентификация Idemia, консултантска компания за дигитална идентификация Consult Hyperion, технологична група за сигурност Giesecke+Devrient и платформа за операции с цифрови активи Fireblocks.
Mastercard обаче не е единствената организация, която се занимава с CBDC. Visa вече също проучва как може да интегрира блокчейн технологията в своите операции.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.