Мароко е в процес на изготвяне на нов регламент за криптовалутите, според Абделатиф Жуахри, управител на централната банка на страната.
Макар че криптовалутите са официално забранени в Мароко от 2017 г., използването им в страната продължава по нелегални канали, тъй като гражданите заобикалят съществуващите ограничения.
По време на международна конференция в Рабат Жуахри разкри, че централната банка, Bank Al Maghrib, работи по проектозакон, насочен към регулиране на крипто активите, който в момента се разглежда за приемане.
Освен това банката проучва и възможността за въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Жуахри обясни, че Мароко, подобно на много други държави, проучва потенциалните ползи от CBDC, по-специално способността им да подкрепят целите на публичната политика, като например насърчаването на финансовото приобщаване.
За разлика от децентрализираните криптовалути, CBDC се контролира пряко от централната банка.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.