Милиардерът и инвеститор, познат с участието си в телевизионното предаване "Shark Tank" Марк Кюбан критикува Гари Генслер, председател на SEC, за работата му по регулациите на криптовалутите.
Кюбан изрази недоволство, че Генслер разчита в голяма степен на теста на Хауи, когато определя дали криптоактивите се класифицират като ценни книжа.
Тестът на Хауи счита, че даден актив е инвестиционен договор – и следователно подлежи на закона за ценните книжа – ако включва инвестиция в общо предприятие с разумно очакване за печалба от усилията на другите.
Кюбан отбеляза:
Трябва да направите така, че да е лесно да се спазват правилата. Генслер продължава да казва: „Всичко попада под Хауи“. Разбира се, че тестът съществува, но имаше и последващо дело, *Reves v. Ernst & Young*, което се занимаваше с лихвоносни активи.
Той обясни по-нататък, като сравни заемите за акции с кредитирането на криптовалути:
Ако някога сте шортвали акции или сте участвали в борсови заеми, можете да спечелите лихва, като давате акциите си назаем – понякога до 10% или 12%. Това е същото като даването на Биткойн назаем на някой друг, но той не е класифициран като ценна книга. Попитах Генслер защо не е ценна книга, когато давате назаем акции… и той нямаше отговор.
Кюбан твърди, че стратегията на Генслер е равносилна на „регулиране чрез съдебни дела“, при което Комисията по ценните книжа и борсите първо подава иск и се надява, че резултатът от делото ще установи правила, които другите да следват.
Освен това той критикува липсата на ясна регулаторна рамка, заявявайки, че подходът на Генслер ненужно затруднява регистрацията на токени в SEC. Милиардерът също така предположи, че провалили се крипто компании като FTX и Three Arrows Capital можеха все още да функционират, ако САЩ бяха приели регулаторен подход, подобен на японския.
„В Япония, ако компания като FTX иска да отпусне Етериум, тя трябва да поддържа 95% обезпечение и да съхранява 95% от активите в студено хранилище. Ако САЩ следваха същите насоки, FTX и Three Arrows Capital вероятно щяха да са в бизнеса и днес. Сам Банкман-Фрийд може би все още щеше да има правни проблеми, но тези компании нямаше да се сринат, защото не са следвали този вид защити“, каза Кюбан.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.