Индия, която е член на групата БРИКС, наскоро беше обвинена в "пазарна интервенция" на валутните пазари. Според информацията голяма индийска държавна банка агресивно е продавала щатски долари на световните пазари миналия месец.
Неразкрит източник сподели предположение, че тази разпродажба може да е била инициирана от Резервната банка на Индия, централната банка на страната, в опит да се предотврати по-нататъшното понижение на рупията. Следвайки стъпките на Индия, Япония, сега е изправена пред подобни обвинения в пазарна интервенция, целяща да стабилизира стойността на йената спрямо щатския долар.
Тези подозрения за пазарна интервенция възникнаха, след като през септември Масато Канда, заместник-министър на финансите на Япония, обяви, че правителството ще се заеме със спекулативната търговия на валутните пазари. Канда подчерта ангажимента на Япония да предприеме необходимите мерки за укрепване на йената и да противодейства по подходящ начин на засилващия се щатски долар.
Във вторник, 3 октомври 2023 г., на фона на рязкото поскъпване на щатския долар японската йена отбеляза подем. Това развитие породи опасения сред търговците за потенциална интервенция.
От предходното тримесечие насам японските власти активно работят за предотвратяване на поевтиняването на йената спрямо щатския долар. Макар че в понеделник зелените пари надхвърлиха равнището от 150, отбелязвайки първия такъв случай през 2023 г., впоследствие на следващия ден те спаднаха до 147.30 спрямо йената.
Валутният пазар рядко е свидетел на толкова значителни колебания в рамките на един ден, което предизвика спекулации за участието на Япония на валутния пазар.
Освен Индия и Япония Китай, друг член на алианса БРИКС, публично обяви намеренията си да ограничи възхода на щатския долар. През септември Китай задължи институциите в страната да държат само една трета от депозитите си в щатски долари.
Този ход е част от по-широката стратегия на администрацията на Си Дзинпин за намаляване на зависимостта от щатския долар и насърчаване на ролята на юана. Очевидно е, че членовете на БРИКС, Индия и Китай, споделят загрижеността си за повишаването на курса на щатския долар, като сега към тази позиция се присъединява и Япония.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.