Банката на Литва съобщи, че е започнала да разглежда крипто валути, инициирайки диалог между търговските банки, правителствените регулатори и крипто търговците.
Банката на Литва покани представители на финансовото министерство, на службата за разследване на финансовите престъпления (FNTT), банковия сектор и сектора за първоначално предлагане на монети (ICO) на скорошна крипто „кръгла маса“, според Екатерина Говина, стратегически координатор на финансови технологии в Банката на Литва.
Говина отбелязва, че независимо от рисковете, свързани с крипто валутите, „слепият отказ, нежеланието да се разбере и да се работи със света на криптовалутите водят до никъде“, продължавайки:
„Необходимо е банките да говорят с онези, които са провеждали ICO или с тези, които конвертират крипто валути в конвенционални пари. Диалогът е установен и остава да се види къде ще ни отведе“.
Банката на Литва издаде документ на 10-ти октомври миналата година, в който подробно се очерта позицията ѝ към ICO и криптовалутите. В документа те посочват, че участниците на финансовите пазари (FMP – financial market praticipants) трябва да отделят своите финансови услуги от тези, свързани с виртуални валути. В него също така се акцентира управлението на рисковете свързани с прането на пари и финансирането на тероризма, когато предоставят финансови услуги на клиенти, които извършват крипто сделки.
Според The Baltic Times, въпреки че Банката на Литва изисква „ясно разделение“ между традиционните финансови услуги и дейностите, свързани с крипто, банката ще „издава лицензи евтино и бързо“ – очевидно за ICO – както и да приема заявления за лицензи на английски, като част от целта си да стане „европейски финтех“.
„Търговските банки не разбират естеството на крипто-бизнеса и бизнес модела му, поради което го възприемат като бизнес с висок риск и изискват допълнителни доказателства за произхода на парите и инвестициите и често отказват да откриват сметки за компании .“
В отговор Литовската асоциация на банките (LBA) заяви, че въпреки че е необходим диалог, потенциалът на криптото да играе роля в незаконните дейности означава, че е необходимо да се докаже източника на средства на клиента:
Интересуваме се да говорим с всички, за да разберем по-добре един на друг бизнес моделите си, но защитата на потребителите, прането на пари и предотвратяването на финансирането на тероризма е приоритет, който трябва да бъде гарантиран. От срещата разбираме, че някои от участниците на пазара на криптовалути не могат да кажат откъде идват парите. Това е сериозен проблем и те не осъзнават, че това е проблем.
През ноември миналата година министрите на финансите в Литва, Естония и Латвия подписаха Меморандум за разбирателство и сътрудничество за финтех, включително и подкрепящи blockchain иновациите в балтийските страни.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.