Начало » Литовската Централна Банка върху крипто между банки, регулатори, търговци

Литовската Централна Банка върху крипто между банки, регулатори, търговци

15.04.2018 18:24 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Литовската Централна Банка върху крипто между банки, регулатори, търговци

Банката на Литва съобщи, че е започнала да разглежда крипто валути, инициирайки диалог между търговските банки, правителствените регулатори и крипто търговците.

Банката на Литва покани представители на финансовото министерство, на службата за разследване на финансовите престъпления (FNTT), банковия сектор и сектора за първоначално предлагане на монети (ICO) на скорошна крипто „кръгла маса“, според Екатерина Говина, стратегически координатор на финансови технологии в Банката на Литва.

Говина отбелязва, че независимо от рисковете, свързани с крипто валутите, „слепият отказ, нежеланието да се разбере и да се работи със света на криптовалутите водят до никъде“, продължавайки:

„Необходимо е банките да говорят с онези, които са провеждали ICO или с тези, които конвертират крипто валути в конвенционални пари. Диалогът е установен и остава да се види къде ще ни отведе“.

Банката на Литва издаде документ на 10-ти октомври миналата година, в който подробно се очерта позицията ѝ към ICO и криптовалутите. В документа те посочват, че участниците на финансовите пазари (FMP – financial market praticipants) трябва да отделят своите финансови услуги от тези, свързани с виртуални валути. В него също така се акцентира управлението на рисковете свързани с прането на пари и финансирането на тероризма, когато предоставят финансови услуги на клиенти, които извършват крипто сделки.

Според The ​​Baltic Times, въпреки че Банката на Литва изисква „ясно разделение“ между традиционните финансови услуги и дейностите, свързани с крипто, банката ще „издава лицензи евтино и бързо“ – очевидно за ICO – както и да приема заявления за лицензи на английски, като част от целта си да стане „европейски финтех“.

Според Витаутас Касета, член на борда в Blockchain Center Vilnius:

„Търговските банки не разбират естеството на крипто-бизнеса и бизнес модела му, поради което го възприемат като бизнес с висок риск и изискват допълнителни доказателства за произхода на парите и инвестициите и често отказват да откриват сметки за компании .“

В отговор Литовската асоциация на банките (LBA) заяви, че въпреки че е необходим диалог, потенциалът на криптото да играе роля в незаконните дейности означава, че е необходимо да се докаже източника на средства на клиента:

Интересуваме се да говорим с всички, за да разберем по-добре един на друг бизнес моделите си, но защитата на потребителите, прането на пари и предотвратяването на финансирането на тероризма е приоритет, който трябва да бъде гарантиран. От срещата разбираме, че някои от участниците на пазара на криптовалути не могат да кажат откъде идват парите. Това е сериозен проблем и те не осъзнават, че това е проблем.

През ноември миналата година министрите на финансите в Литва, Естония и Латвия подписаха Меморандум за разбирателство и сътрудничество за финтех, включително и подкрепящи blockchain иновациите в балтийските страни.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Пакистан ще създаде национален орган за надзор на криптовалутите

Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.

23.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Хонконг лицензира стабилните монети, полагайки основите за предстоящата Web3 вълна

Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.

22.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов закон в Русия ще позволи на властите да конфискуват криптовалути

С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.

21.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатът на САЩ одобри законопроекта за стабилните монети – какво следва?

След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.

21.05.2025 16:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.