Европейският банков орган (ЕБО), органът, натоварен с регулирането на криптовалутите в региона, изрази загриженост относно способността си да изпълни задачата, като се позова на липсата на персонал и логистичните предизвикателства.
Председателят на ЕБО Жозе Мануел Кампа разкри, че институцията изпитва затруднения при наемането на специалисти, които да наблюдават регулирането, като отбеляза, че този въпрос представлява значителен проблем, както първо съобщи Лора Нунан във Financial Times на 27 юли.
Според Кампа невъзможността да се набавят подходящите кадри се усложнява допълнително от загрижеността за задържането на талантите в криптосектора и в общото технологично пространство.
Освен предизвикателствата, свързани с персонала, Кампа посочи, че ЕБО е в дилема и по отношение на планирането на логистиката за новите си правомощия. Той призна, че агенцията не е определила кои криптовалути трябва да бъдат регулирани до 2025 г., когато трябва да бъдат приети европейските разпоредби за дигиталните валути.
Освен това Кампа подчерта, че динамичният характер на криптовалутите прави регулирането на сектора предизвикателство, за разлика от търговското банково пространство.
Така че не знам точно с какво ще се сблъскам след две години <…> Криптовалутите може да са се преместили и трансформирали в други употреби, които не мога да предвидя.
Кампа твърди, че не би се притеснил, ако институцията сгреши в регулирането на крипто. Той отбеляза, че фокусът трябва да бъде върху намаляването на рисковете, свързани със сектора.
Моята загриженост е по-скоро да се гарантира, че рискът, който сме идентифицирали [на криптопазара] се управлява правилно. Ако не се справим толкова добре, колкото е трябвало, ще трябва да живеем с последствията.
По-специално, ЕБО, който беше създаден след финансовата криза, имаше за задача да гарантира, че европейските банки разполагат с достатъчно капитал, за да се справят с икономическите бури и е натоварен с надзора на криптовалутите, използвани за улесняване на плащанията и тези, свързани с традиционни активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Най-лошото от капитулацията премина – твърдят от Glassnode
Откакто пое новата роля, ЕБО се съсредоточи главно върху наблюдението на развитието на криптоактивите и насърчаването на обмена на знания между органите за съгласувани разпоредби.
След неотдавнашния срив на пазара на криптовалути юрисдикциите в световен мащаб, включително ЕС, ускориха усилията си за регулиране на сектора, твърдейки, че целят да подобрят защитата на потребителите.
Съветът за финансова стабилност (СФС), който включва служители на Министерството на финансите и централни банкери от страните от Г-20, планира да представи глобална рамка за крипторегулиране до октомври тази година.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.