Финансовите лидери на водещите икономики от Г-7 предполагаемо призовават за цялостно регулиране на дигиталните активи.
Reuters съобщи, че чернова на комюнике, подписана от финансови министри и централни банкери от страните от Г-7, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ, изисква от Бордът за финансова стабилност (FSB) да ускори глобалното регулиране на криптовалутите.
FSB наблюдава и дава препоръки за световната финансова система. Международният орган също изигра ключова роля в насърчаването на регулаторните реформи след икономическата криза от 2008 г.
В светлината на неотдавнашните сътресения на пазара на крипто активи, Г-7 настоятелно призовава Бордът за финансова стабилност да напредне в бързото разработване и прилагане на последователно и всеобхватно регулиране.
Тези настроения идват след срива на стабилната монета UST и алткойна LUNA на Terra, които се сринаха по същество до нула, унищожавайки десетки милиарди богатство само за няколко дни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ripple ще насочи $100 милиона към борбата с климатичните промени
Миналия месец изпълнителният директор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета също призова за глобални регулации на крипто пространството. Той сравнява крипто пространството с пазара на ипотечни кредити, който предизвика последната голяма финансова криза през 2008 г.
Наистина, крипто пазарът сега е по-голям от пазара на ипотечни кредити (на стойност $1.3 трилиона), когато бе предизвикана световната финансова криза. И показва поразително сходна динамика. При липса на адекватен контрол, крипто активите предизвикват спекулации, като обещават бърза и висока възвръщаемост и използват регулаторни вратички, които оставят инвеститорите без защита. Ограниченото разбиране за рисковете, FOMO и интензивното лобиране на законодателите увеличават излагането, като същевременно забавят регулирането.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.