Главният изпълнителен директор на BlackRock, най-голямата инвестиционна компания в света с $6,5 трилиона в активи под управление, сподели своето мнение за Libra на Facebook.
Според него, Libra не се квалифицира като криптовалута.
Лари Финк, CEO-то на компанията, казва, че има все по-нарастващата необходимост от демократизация на чуждестранните валути при трансгранични сделки. Освен това, таксата за обмен трябва да бъде на най-ниската възможна стойност. Сегашната такса е твърде голяма. Ето защо акцентът трябва да бъде върху намаляването на таксите, а не върху създаването на същите проблеми.
По-нататък Финк изтъкна, че има голям проблем, когато става въпрос за извършване на трансгранични плащания. Той твърди, че хората, които правят трансгранични плащания, биват таксувани от 5-10% за всяка сделка.
За решаването на този проблем не е необходимо друго трансгранично решение. Необходима е нова технология. Според него, светът не се нуждае от Libra, а от технология.
Подчертана беше липсата на нужда от нова криптовалута. Демократизирането на глобалните парични транзакции може да бъде постигнато чрез технология.
Той каза:
„Всъщност вярвам в идеята зад Libra – просто не мисля, че трябва да създадем нова валута, а технология за мигновено калибриране на всички валути. Това трябва да се случи. „
Финк също така изтъкна, че включването на конкретен технологичен механизъм във всяка сделка ще сведе до минимум разходите. Следователно няма нужда международна валута като Libra за да намали оперативните такси.
„Нямате нужда от Libra. Имате компютри, които могат да реализират и калибрират еврото с долара мигновено. „
Тези коментари бяха направени в рамките на доклади, в които се твърди, че BlackRock вече работи върху въвеждането на работна група за оценка на потенциално участие в пазара на Биткойн, включително инвестиции в Биткойн фючърси.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.