Официален представител на иранското правителство, Насер Хакими, наскоро потвърди, че купуването и продажбата на криптовалути като биткойн (BTC) е незаконно в страната.
Правителственият служител го съобщи чрез местните медии.
Хакими, който е настоящ заместник-управител за отдела занимаващ се с нови технологии в Централната банка на Иран (CBI), поясни, че търговията с биткойн в страната е престъпление, наказуемо от закона.
За да подкрепи изявленията си, Хаким също цитира подобна забрана от страна на местният орган за борба с прането на пари.
В интервюто, в което той направи това, Хакими се погрижи да отправи явно предупреждение за широката общественост. Той предупреди иранците да престанат да търгуват с каквато и да е форма на крипто. Той предупреди срещу законовите и инвестиционните рискове, свързани с търговията с дигиталните активи. Също така се погрижи да отбележи повишеното ниво на волатилност, свързано с биткойн.
Освен това, Хакими изрази загрижеността си относно начина, по който крипто измамите и пирамидалните схеми се рекламират пред широката общественост. Въпросът за необходимостта от разграничение между развиващите се криптовалути и търговията също беше обсъден по време на интервюто.
Изявлението на иранското правителство не е изненада. Неотдавна страната обяви, че ще ограничи електроенергията за добив на криптовалути, докато не бъде приет закон за алтернативен енергиен метод и ценообразуване. Това е следствие от доклад на местен енергиен служител относно необичайно увеличаване на потреблението на електроенергия, което се дължи на увеличаване на копаенето на криптовалути.
За да докажат че не си играят, иранското правителство иззе около 1,000 биткойн копачки от две вече несъществуващи ферми в края на юни.
Тази санкция от страна на иранското правителство наистина може да повлияе на паричния поток в и извън икономиката на страната, като санкцията на САЩ все още е в сила. Според съобщенията, иранците сега зависят много от крипто търговията за извършване на международни транзакции, с продължаващата инфлация на местната валута, иранския риал (IRR) и бойкота на САЩ.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.