Изследовател по икономика от Харвард публикува нов работен документ, в който препоръчва на централните банки по света да започнат да купуват Биткойн.
Според доклад на Politico Матю Феранти, докторант пета година в икономическия факултет на Харвард, е публикувал нов работен документ, в който твърди, че централните банки трябва да започнат да изкупуват Биткойн (BTC).
В документа, чийто ръководител е съветникът на Феранти в Харвард и бивш икономист от Международния валутен фонд (МВФ) Кен Рогоф, се твърди, че централните банки биха имали полза от притежаването на малко количество Биткойн. В документа се казва, че страните, изправени пред потенциални икономически санкции, трябва да държат още повече Биткойн като хеджиращ заместител на златото.
Говорейки в интервю за Politico, Феранти подчерта, че страните биха могли да използват крипто, за да заобиколят санкциите, наложени от САЩ и други световни сили.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: „Заблуденият“ Банкман-Фрийд „ще прекара време в затвора“ – М. Новограц
Въпреки това той твърди, че златото е най-добрата алтернатива за хеджиране като казва, че то е 5 пъти по-малко волатилно.
Феранти заяви пред Politico, че държавите биха имали полза от притежаването на криптовалути в допълнение към златото поради липсата на корелация между двата актива и за увеличаване на диверсификацията. Той също така отбеляза, че страните, изложени на риск от санкции, обикновено имат лоша инфраструктура и поради това е по-малко вероятно да могат да се сдобият с достатъчно злато, за да хеджират адекватно риска си.
Японската инвестиционна компания Metaplanet бързо увеличава експозицията си към Биткойн, като в последния си отчет компанията разкри нова покупка на 1,004 BTC.
Нов доклад на компанията за анализи Alphractal хвърля светлина върху потенциална повтаряща се тенденция на пазара на Биткойн, която може да е признак за предстояща волатилност, последвана от период на ценова стабилност.
Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.
Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.