Португалия се превърна в привлекателна дестинация за крипто инвеститорите поради благоприятните си данъчни политики.
По-специално, страната освобождава от данъчно облагане транзакциите между криптовалути, което позволява на търговците да работят, без да плащат данъци, докато не конвертират криптовалути във фиатна валута.
С неотдавнашните изменения в португалския Закон за криптоданъците за 2023 г. се въведе ясно определение на крипто за данъчни цели. Това законодателство изключва незаменяемите токени (NFT) и криптовалутите, класифицирани като ценни книжа. Законът също така прави разграничение между краткосрочни и дългосрочни притежания, като капиталовите печалби от притежания над 365 дни са освободени от данъци.
Родолфо Жозе Сантош, португалски данъчен адвокат, смята, че данъчната ставка от 28% върху краткосрочните печалби е конкурентна в сравнение с други европейски държави. Той смята, че предимството на Португалия се простира отвъд данъците, като се вземат предвид фактори като начин на живот и климат.
Португалският закон за данъците върху криптовалутите категоризира дейностите в различни нива, включително капиталовите печалби от продажби на крипто токени (категория G), професионалните дейности като добив и валидиране (категория B) и капиталовите печалби като стейкинг и предоставяне на заеми (категория E).
Португалия освен това разрешава стратегия, наречена „прибиране на данъчни загуби„, която позволява на физическите лица да компенсират крипто печалбите със загуби от други инвестиции за период до пет години.
Що се отнася до NFT, Португалия ги освобождава от данъчно облагане, когато се търгуват от физически лица. Въпреки това възникват сложности, когато сделките с NFT включват крипто токени, което изисква яснота в данъчното третиране.
Даренията в криптовалута се облагат с 10% гербов налог в Португалия, но съществуват освобождавания за специфични семейни отношения. Сантос също така подчертава 4% комисиона за трансакции, улеснени от доставчици на крипто услуги.
Регистрацията и спазването на изискванията за бизнеса с криптовалути в Португалия са строги, като се изисква спазване на разпоредбите за борба с прането на пари (AML) и опознаване на клиента (KYC). Сантос подчерта още, че процесът на регистрация в Португалия е сравнително лесен в сравнение с други европейски държави.
В перспектива Сантос очаква хармонизиране на правните норми, включително нови закони и разпоредби за обмен на данни за криптоданъците. Той се застъпи за стабилност, ясни правила за данъчно облагане, опростена отчетност и рационализирани регулации, за да се затвърди позицията на Португалия като благоприятна за крипто и данъчно изгодна дестинация за международните инвеститори и предприятия.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.