Куба обяви, че обмисля използването на криптовалути, за да подсилят финансите си.
Този ход вероятно е повлиян от съюзника на нацията, Венецуела, която стартира собствената си „петролна“ криптовалута в началото на миналата година. Не става ясно от доклада дали Куба ще пусне своя собствена монета или ще използва съществуващи алтернативи.
Подобно на Венецуела, Куба страда от тежките санкции, наложени от САЩ, и също така наблюдава по-малко оказана помощ от Венецуела, която преживява както финансови, така и политически кризи.
В съобщение по телевизията, президентът на Куба, Мигел Диас-Канел, заяви, че планът за криптовалута има за цел да повиши националното производство и търсенето, за да стимулира растежа.
Според съобщенията, пакетът ще увеличи някои пенсии и заплати за служителите в публичната администрация, социалните служби и държавните медии, като почти ще удвои средната им месечна заплата.
Ако е така, държавата изглежда разчита много на своите крипто блянове. Венецуела не е виждала своя Petro токен в международен мащаб, въпреки че го обяви пред ОПЕК като средство на света да плаща за петрол.
Скоро след началото на преговорите, президентът на САЩ, Доналд Тръмп, също добави Petro към списъка си със санкционирани активи.
Компаниите, които подпомагат на проекта да избягва от санкциите, също могат да попаднат в „казана с гореща вода“. Самата руска банка бе санкционирана от Министерството на финансите на САЩ, след като бе счетено, че са подпомогнали финансирането на петролната криптовалута.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.