Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева наскоро обяви намерението на МВФ да стартира платформа, която да улеснява транзакциите между държавите с помощта на дидигтални валути на централните банки (CBDC).
Това развитие е следствие от доклад на Atlantic, в който 2023 г. е определена като ключова година за проучване на CBDC. Георгиева обясни, че понастоящем около 114 централни банки проучват CBDC, като около 10 от тях са пред завършване.
По време на конференция с участието на африкански централни банки в Рабат, Мароко, Георгиева обсъди предложения план:
За да имаме по-ефективни и по-справедливи транзакции, се нуждаем от системи, които да свързват държавите: нуждаем се от оперативна съвместимост… По тази причина в МВФ работим по концепцията за глобална платформа за CBDC.
Основната цел на предложената от МВФ глобална платформа за дигитални валути на централните банки е да се създаде съгласувана регулаторна рамка за CBDC. Целта е да се даде възможност за безпроблемно взаимодействие и функционалност на дигиталните валути в различни юрисдикции.
„Ако държавите разработват CBDC само за вътрешна употреба, не успяваме да използваме напълно техния потенциал“, добави Георгиева.
Освен това CBDC могат да улеснят развитието на финансовото приобщаване и да допринесат за намаляване на разходите за парични преводи, както подчерта тя. Заслужава да се отбележи, че понастоящем средните разходи за парични преводи са 6.3%, което възлиза на значителните $44 милиарда годишно.
Георгиева подчерта значението на това CBDC да бъдат подкрепени с материални активи. Освен това тя спомена, че криптовалутите могат да представляват инвестиционна перспектива, когато са подкрепени от такива активи; при липсата на такава подкрепа обаче те се превръщат във форма на спекулативна инвестиция.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.
В стремежа си да промени начина, по който парите се движат в Африка, Circle си партнира с Onafriq, за да въведе USDC като евтина, дигитална алтернатива за трансгранични плащания.
Mastercard прави важна крачка към преодоляване на бариерите между традиционните финанси и дигиталните активи.
Stripe официално навлиза в пространството на стабилните монети, което бележи началото на нова глава за глобалния гигант в областта на плащанията.