Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард продължава да изразява загриженост относно растежа на криптовалутите и тяхната заплаха за традиционната банкова система.
Според Лагард, растежът на криптовалутите има способността да възпрепятства ролята на централните банки да действат като „котва“ на икономиката, като същевременно предупреждава, че дигиталните активи могат да доведат до ерата на свободното банкиране.
Тя отбеляза, че банките трябва да са част от въпросите, свързани с експериментирането с дигитални решения, като същевременно настоява кредиторите да отговорят на търсенето на дигитални плащания, за да поддържат ролята на „котва“.
Ние, централните банкери, работим като монетарна котва по отношение на търговските банки и частните пари. Ако не сме в тази игра, ако не участваме в експериментирането, иновациите или дигиталните пари на централната банка, рискуваме да загубим ролята, която сме играли в продължение на много десетилетия.
Имаме и исторически примери за периоди, когато монетарната котва на централната банка не е била налице, се предизвиква криза след криза. Със сигурност случаят по времето на свободното банкиране през XIX век е бил такъв. Искаме ли да се върнем към тези дни? Вероятно не.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.